Yazar : admin
www ve ilk web sitesi

İlk web sitesi, yani Tim Berners-Lee’nin World Wide Web’i ” www “, 20 Aralık 1990 ‘da, CERN’de yayınlanmaya başlandı, ancak gerçek anlamda geniş kitleler tarafından ziyaret edilmeye başlanması, Ağustos 1991 tarihine denk gelmekte.

İngiliz fizik mühendisi ve bilgisayar uzmanı Tim Berners-Lee,  Hypertext Transfer Protocol (HTTP) kullanıcısı ile sunucusu (server) arasında ilk başarılı iletişimi kurmayı başardı. Sayfa, hypertext tabanlı www projesinin nasıl çalıştığını anlatan düz yazı şeklinde bir rehberdi; ancak Berners-Lee’ nin sayfasının -bu sade yapısına rağmen- bugünkü internetin altyapısını oluşturduğunu söylemek mümkün.

Lee’ nin www için kullandığı ilk Next sunucusu

 

Web’ in bugün geldiği noktaya ulaşmasında bir kilometre taşı olan asıl gelişme ise, CERN’ in 30 Nisan 1993 günü ”www” yazılımı üzerindeki telif hakkını kaldırarak herkese serbest ve açık kaynak haline getirmesi oldu. İlk popüler tarayıcı Mosaic ile birlikte internet kullanımı da görülmemiş bir hızla yaygınlaşmaya başladı. Sonrası ise malum… Birçoğumuzun internet ile tanışması internet siteleri sayesinde olduğundan, bugün dahi internet ile world wide web’ in aynı anlama geldiği düşünülüyor.

Peki “www” nin mucidi bugün ne yapıyor?

Berners-Lee web ile halen yakından ilgili ve kurulmasına yardımcı olduğu World Wide Web Consortium’ u yönetiyor. Berners-Lee web’ i devletlerin sansür girişimlerinden korumaya ve iletişim firmalarının ağ eşitliğini bozma girişimlerini engellemeye yönelik önemli çalışmaları bulunuyor. Bununla birlikte ilk web sitesinin yayınlndığı CERN halen ağ araştırmalarına devam etse de, bugün daha çok parçacıkları çarpıştırmakla ve dev ölçekli fizik deneyleri yapmakla ilgileniyor.

Tim Berners-Lee tarafından hazırlanan ilk siteye şu linkten ulaşabilirsiniz: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

 

Bilgisayarlara meraklı iseniz ve internetin doğuşunu ve öncesini hatırlayacak bir yaştaysanız, “Bir Nesil Onunla Büyüdü : Commodore 64” başlıklı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

 

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorumlar

  1. comments user

    Osman

    Aydınlatıcı ve güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Commodore 64 ü bilmeyen yoktur diye düşünüyorum . tornavidaları ile az mı ayar çektik zamanında. Bozulmasın diye gözünün içine bakıyorduk . Sonradan gelen amiga 500 o zamanlar inanılmaz geliyordu bize. Kasetten diskete geçmiş çağ atlamıştık adeta. Ey girdi günler ey

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir