Yazar : admin
Etiketler: , ,
Walkman

Yine aynı ikilem: Günümüzde yüksek kaliteli müzik dinleyebileceğimiz sınırsız sayıda son teknoloji ürünü cihazlar varken, neden hiçbirisi yıllar önce kullandığımız kalın, büyük, ağır, pille çalışan, kaset gibi ilkel denilebilecek bir mecraya sahip bir cihazın, Walkman ‘ın bize yaşattığı duyguları yaşatamamakta?

Dünya üzerinde ulaştığı milyonlarla ölçülen satış hacmi ile gelmiş geçmiş en çok satan tüketici elektroniği ürünlerinden biri olan Walkman’ in ülkemizde kullanımı ve yaygınlaşması 80’ li yılların sonuna dayanır ve o dönemlerde genç olan her dünya vatandaşının bu nostaljik ile mutlaka bir hikayesi vardır. Benim hikayem de, anneannemin Hac’ dan getirdiği mavi – siyah bir Sony Walkman ile başlıyor.

Okula götürdüğümüzde kendimizi inanılmaz havalı hissettiren, geceleri uyuyup kalana kadar dinlediğimiz, hatta içerisindeki kaset bittiğinde “Tak!” diye atan “Play” düğmesi ile bizi uykudan sıçrayarak uyandıran, pili bitmesin diye kasedi sarmayıp da, her kasedi -sevelim ya da sevmeyelim- sonuna kadar dinlemek zorunda kaldığımız, yanımızda yedek pil taşımamızı zorunlu kılan o unutulmaz cihazın adıydı Walkman veya TDK’ nın bulduğu karşılıkla “Çalar Gezer”.

Sony firmasının tartışmasız bir biçimde gelmiş geçmiş en başarılı ürünü olan firmanın kurucularından Akio Morita’nın müzik tutkusu sonucunda ortaya çıkan bir üründür. Morita, uzun uçak yolculuklarındamüzik dinleyebilmek için taşınabilir bir kasetçalar yapılmasını istemiş ve resimde de gördüğünüz ilk model Sony bünyesinde çalışan ses mühendisi Nobutoshi Kihara tarafından 1978 yılında üretilmiştir.

İlk Walkman : TPS-L2

1979 yılında satışa sunulduğunda Japonya’ da yoğun ilgi gören bu teknolojik ürün, aynı yıl Amerika’ da ve birçok ülkede piyasaya sürülmüştür. 

1979 yılında üretilen ilk model TPS-L2 adıyla isimlendirilmiştir. Stereo kasetçaları ve mini kulaklık jackı bulunan ürün, aynı anda iki kişinin müzik dinleyebilmesine olanak tanıyacak şekilde tasarlanmıştı. Ve çiftli MDR-3L2 kulaklık ile birlikte satılıyordu. Ürünün üzerinde yer alan kırmızı buton ile kaset üzerine ses kaydı yapmak olanaklıydı. Kayıt için harici bir mikrofon kullanmanız gerekiyordu. Bu ürünün ardından çıkan Walkman-II ise istekler üzerine çift mikrofon girişi ile üretilmişti.

Peki, aradan geçen yıllar boyunca özellikleri sürekli gelişen Walkman’ den sonra piyasaya sürülen Discman’ i hatırladınız mı? Kasetçaların handikaplarını taşımasa dahi, bu cihazın da selefi kadar popüler olmadığını söyleyebiliriz kolaylıkla.

Günümüzde halen üretilen çok gelişkin modelleri olmasına rağmen, Mp3 playerlar, Ipod’ lar ve en son olarak da akıllı telefonlar sayesinde, müzik dinlemek söz konusu olduğunda artık aklımıza gelmese de, asla unutamayacağımız bir gençlik arkadaşı olarak müstesna yerini çoktan almıştır.

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorumlar

  1. comments user

    Çaki

    Yurtdışından akrabamın getirmesi ile ilk walkman ime kavuşmuştum. Sonradan bir daha da olmadı zaten neredeyse 10 sene kullandım ve bozulmanasına rağmen discman modası ile bıraktım. Geceleri kulaklığı takıp onunla uyumak ayrı güzeldi. Bu arada lise hazırlık sınıfında az İngilizce kasetler dinlemedim. Ben uyurken o sabaha kadar İngilizce konuşurdu. Sanırım artık ne alırsan alayım onun yerini hiçbir şey tutamaz

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir