ilk taşınabilir bilgisayar
Yazar : admin
İlk taşınabilir bilgisayar

Bu yazımızda günlük hayatımızda kullandığımız, iş için büyük önem taşıyan elektronik cihazlarımızın, diz üstü bilgisayarların atası olan ilk taşınabilir bilgisayar Osborne hakkında nostalgiawall.com okurlarını bilgilendirmek istiyoruz.

Nedir Bu Osborne?

Osborne 1 tarihin ilk ticari, seri üretimi yapılan ve başarılı diz üstü taşınabilir bilgisayarıdır. Geliştirilmesi Adam Osborne, tasarımı ise Lee Felsenstein tarafından yapmıştır ve 3 Nisan 1981′ de piyasaya sürülmüştür.

 

Açıklanmasından sonra büyük ilgi görmüş, o günler için iyi bir satış rakamı yakalayarak, yaklaşık 11.000 adet satmış ve firmasına tahminen 20 milyon Amerikan Doları gibi bir gelir sağlamıştır. Osborne 1′ in kutusundan hem kendi işletim sistemi hem de kendisi için üretilmiş bazı ofis yazılımlarını açıklayan yaklaşık 500 sayfalık bir kullanım kılavuzu ile beraber çıkmaktaydı. Bugünkü laptoplarla kıyaslandığında çok ağır ve hantal olan Osborne 1′ in ağırlığı 10.7 kg’ dir ve piyasaya çıkış fiyatı ise 1795$’ dır. Günümüzdeki tüm dizüstü bilgisayarların atası sayılan bu zamanının ötesindeki bilgisayardan önce de taşınabilir bilgisayarlar yapılmışsa da bu ürünler prototip aşamasından çıkamamışlardır. Yaklaşık 20 kg. ağırlığındaki Xerox Note Taker bu öncülerin arasında sayılmalıdır. Bugünkü laptoplara konsept olarak en çok benzeyen öncü bilgisayar ise,  Apple Powerbook olarak sayılmaktadır.

 

İlk taşınabilir bilgisayar Osborne’ un Donanımı

Ekran boyutu 5 inç idi ve bu çok küçük ekran piksel temelli olmayıp, 52 karakter X 24 satır ölçüsündedir. İşlemcisi Intel 8080′ e denk 8-bit Zilog Z80 4 MHz’ dir. 64 KB RAM’ i vardır. Depolama birimi olarak sabit disk yerine iki adet 5.25 inçlik disket kullanır. Paralel ve Seri yazıcı portları ile birlikte modem portu da vardır. İlk üretilen versiyonunda dahili batarya yoktur ancak daha sonra eklenmiştir yaklaşık 1 saat dayanmaktadır. Klavyesi ise 69 tuş içermektedir.

Osborne’ un Kullandığı Yazılım

İşletim sistemi o zamanlar oldukça popüler ve aynı zamanda DOS’ un atası olan CP/M’ in 2.2 sürümüdür. BIOS’ u ise 4 KB’ lik EPROM’ da bulunmaktadır. Osborne 1 için daha çok WordStar, SuperCalc ve dBase II gibi ofis yazılımları üretilmiş olmakla beraber, oyun yerine yazı temelli bir makine olmasına rağmen Colossal Cave Adventure ve Deadline adında iki adet oyun da üretilmiştir.

 

İlk taşınabilir bilgisayar Osborne 1, 1984 yapımı ( The Philadelphia Experiment ) filminde bir masa üzerinde görünerek şovunu gerçekleştirmiştir. Günümüzde bilgisayar müzelerinde yerini alan bu bilgisayar, birçok kişi tarafından halen pek bilinmemektedir. Osborne 1′ i daha yakından tanımak isterseniz, alt kısımda paylaştığımız “Osborne 1 Vintage Portable Computer Overview and Demo” adlı youtube videosunu izleyebilirsiniz:

 

Bu yazıyı beğendiyseniz, “Bir Nesil Onunla Büyüdü : Commodore 64” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

2 Bulundu

 1. comments user

  Tarkan taze

  Muhteşem bir paylaşım ve anlatım teşekkürler.

  Cevapla

  comments user

  Alex

  Bir ev büyüklüğünde olan ilk bilgisayarlardan sonra osborne 1 oldukça kolaylık sağlamış olmalı kullanıcılara 🙂

  Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir