Yazar : admin
Çocukluğumuzun Kahramanı Süper Mario

Bu yazımızda geçmişten bir dost, Çocukluğumuzun Kahramanı Süper Mario hakkında bir yazı paylaşmak istedik. Prensesi kurtarmak için sevimli kaplumbağalardan kaçarak, dev canavar ile savaşan bir kendisi küçük ama yüreği kocaman bir kahramandan bahsedeceğiz.

Çocukluğumuzun Kahramanı Süper Mario’ nun Yaratıcısı Kim?

Super Mario karakteri Nintendo tarafından yaratılmış, firmanın maskotu Mario’ yu temel alan bir video oyunu serisidir. Super Mario Bros. veya kısaca Mario adlarıyla da bilinen seri, daha geniş kapsamlı Mario markasının temelini oluşturur. Oyun 2D formatıyla, 90 yılların en popüler oyunuydu. Mario’ nun ilk büyük macerasıydı. Oyun, tüm zamanların en çok satan video oyunları listesine girdi. Tek başına 40 milyon kopyadan fazla sattı. Super Mario serisi bugün, tüm dünyada 240 milyondan fazla satılan kopyasıyla, tüm zamanların en çok satan video oyun serisi olma rekorunu halen elinde tutmaktadır.

Çocukluğumuzun Kahramanı Süper Mario

Yeri geldi kendisi ile, yeri geldi kardeşi Luigi ile macerayı bırakmadan atarilerimizde oynadık. Çünkü 90′ lı yıllarda Mario oynamak, oyundaki gizli özellikleri bulmak, prensesi ne kadar sürede kurtardığını anlatmak bir çocukluk hevesiydi.

Oyun 90′ lı yıllarda, teknolojinin sürekli ilerlemesi ile beraber farklı özellikler ile karşımıza çıkmaya devam etti, karakterin deniz altında ilerlemesi ya da bulutların üzerinde koşması oyuna renk katmıştı. Size verilen süre içinde oyunu tamamlamak, can almak ve prensese bir adım daha yaklaşmak için uğraşıyordunuz.

Her güzel şey gibi aslında teknoloji ilerledikçe ve yeni nesiller bunlardan uzaklaştıkça o güzel oyun unutulmaya başlandı ve 2000′ li yıllarda neredeyse unutuldu. Sony Playstation ‘un popülerliğinin artması ve satışlarının ivme kazanması ile birlikte oyunların görsel açıdan gelişmesi, atari çağının gerilerde kalmasına yol açarken, kahramanımız Mario da bu çağ ile birlikte unutulmaya yüz tuttu. Her ne kadar filmi çekilse ve tekrar hatırlatılmaya çalışılsa da bu güzel oyun eski raflara kaldırıldı.

Süper Mario Yeniden…

Tarihler 2003′ ü gösterdiğinde ise Gameboy Advance ile el konsolunda çıkışını yaptı. Bu efsanevi oyun tamamı ile Game Boy Advance’ e uygun olarak yeniden geliştirilmişti. Takvimler 2006 yılını gösterdiğinde ise New Super Mario Bros. Nintendo DS el konsoluna çıktı ve dünya çapında 22.49 milyon kopyalık satış yaparak eskisi kadar olmasa da önemli sayılabilecek bir başarıya imza attı. 2010 yılı itibari ile Super Mario Galaxy 2 ile Mario yeniden galaksiler arası maceraya atıldı. Mario’ nun kardeşi Luigi karakterine bürünülerek oynanabilen bölümler haricinde, Mario’ nun yol arkadaşı sevimli dinazor Yoshi de klasik olmaya aday Super Mario Galaxy 2 oyununda raflarda ve konsollardaki yerini aldı.

Kim bilir, belki ilerleyen zamanlarda o efsanevi nesilden birisi çıkıp, bu çocukluk arkadaşı için bir şeyler yapar ve genç nesilleri de, kendilerine miras kalacak yeni bir arkadaş ile tanıştırır.

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

2 Bulundu

  comments user

  Aslı

  Mario nın en sevdiğim kısmı yiyip yiyip kocaman olması idi. O zaman pek bir mutlu olurdum. Ama itiraf etmeliyim ki oyunu hiç bitiremedim o yüzden sonunda neyi kurtardı hiç göremedim

  Cevapla

  comments user

  Alex

  O günlerde prensesi kurtarabilmek arkadaşlar arasında saygı görmemizi sağlardı

  Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir