Yazar : admin
Bir Nesil Onunla Büyüdü : Commodore 64

80′ lerde çocuk olmanın en güzel yanlarından birisiydi, bir Commodore 64 bilgisayara veya en azından Commodore 64 sahibi bir arkadaşa sahip olmak. Bugünün 30′ lu 40′ lı yaşlarında olan bu nesil için çok az şey, bir Commodore 64 kadar kalıcı izler bırakabilmiştir çocukluk günlerine.

O gün için fiyatı hiç de ucuz olmayan bu mikro bilgisayar için aylarca ağladığımı ve babamdan defalarca azar işittiğimi hatırlıyorum; ilk bilgisayarım alındığında koşa koşa eve gelip, o kutuyu açarken yaşadığım heyecan ile birlikte.

Kalın bir klavye, bir teyp, kocaman bir adaptör ve joystick’ten oluşan kutu muhteviyatı ise halen hafızalarımızda. Commodore 64′ lerini iş için kullanan veya daha zengin olanlar için ise bir donanım parçası daha vardı: 5,25 inçlik harici disket sürücüleri. Kartuşlar gibi daha bir çok donanım parçası ise zaman içerisinde kısa bir süre bile olsa hayatımıza girip çıkmıştı.

Peki, neydi bu ilkel denilebilecek bilgisayarı bu kadar güçlü kılan ve hafızalara kazıyan. Çağına göre devrimsel bir teknoloji olmasıydı belki. Belki de şu anda neredeyse hiç kullanmadığımız joystick idi, ki ben buna ciddi bir şekilde inanıyorum. Joystick ile oynadığımız oyunların tadını günümüzün modern gelişmiş oyunlarında bulabilen var mı, bilemiyorum. Belki de o bir türlü düzgün çıktılar alamasak da, kılavuzlar sayesinde çocukların bile kodlama yapabildiği BASIC programlama dili idi veya mavi açılış ekranıydı. PRESS PLAY ON TAPE yazısı çıktığında kasetçaların play tuşuna basmanın verdiği hazzı hangi başka tuş verebildi yıllar içerisinde bize? Her yeni kasette kafa ayarı yapmak için saatlerce uğraşsak da, oyun kasetleri için şehrin bir ucundan diğer bir ucuna gitsek de, Commodore 64′ ümüzü annemizin paralı günlerinde misafirliğe gelen komşu çocuklarından saklamak (en azından joystick’ imizi yavaş kullanmasına uğraşmak) için inanılmaz bir efor sarf etsek de bir sihir vardı bu alette, daha sonra hiçbir cihazda bulamadığımız.

Bu satırları yazmama vesile olan ise, bu çocukluk arkadaşımızın günümüzde “Commodore 64 Mini” ismiyle yeniden üretilmesi oldu. Eskisinin tadını verir mi bilemiyorum ama nostalji yaşamak isteyenler için bu yeni versiyonu mutlaka tavsiye ediyorum.

 

Commodore 64 Mini

 

Ben de, Commodore 64′ den sonra Amiga 500′ e terfi edenlerden birisiyim ve çağının çok ötesinde olan bu bir diğer efsane için de ayrı bir yazı kaleme alacağımdan hiç şüpheniz olmasın.

 

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorumlar

  1. comments user

    kemal kutlu

    güzel bir yazı teşekkürler o günleri anlatan bir şarkı yazıp besteledim belkide commodore 64 için yapılan tek şarkıdır ve başka bir bilgisayara şarkı yazılırmı bilemiyorum ama commodore 64 gerçekten bir neslin efsanesi ve bu şarkıyı yegane hak eden bir kişisel bilgisayardir hala seviyor hala kullanıyoruz biz hiç buyumedikki
    https://youtu.be/SkG5NhbwQbE

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir