Yazar : admin
Atari Oyunlarının Vazgeçilmezi Goal3

Atari Oyunlarının vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yer alan Goal3 oyununu hatırlayanlarınız vardır. Bugünkü yazımızda işte bu güzel oyuna değinmek istiyoruz.

90′ lı yıllarda hayatımızın vazgeçilmezi olan oyun konsollarını (hepsine kısaca atari derdik) şimdiki nesiller pek bilmez. Bazen e-ticaret sitelerinde “Nostaljik Oyun Konsolları” başlığı altında görüp duygulandığımız, arkadaşlarımız, kardeşlerimiz veya babamız ile oyunlar oynayıp zaman geçirdiğimiz dönemleri düşünerek duygusallaştığımız, atarilerimiz. Şimdi sizlere o dönemlerde çok favori olan bir futbol oyunundan, yani Goal3 ‘ten bahsedeceğiz.

Nedir Bu Goal3 ?

Atari’ nin nostaljik oyunu olan Goal3 ‘ün orijinal adı Kunio Kun no Nekketsu Soccer League şeklindedir. Ufak karakter ile bir topun peşinde koşarak gol atmayı hedeflediğimiz, fakat şut çekme esnasında muz şutu, alev topu gibi özel efektleri olan, gol atınca seyirci seslerinin yankılandığı 2 boyutlu bir oyundur. Bugünkü grafiklerle kıyaslandığında çok komik kalacak bir arayüze sahipti belki ama, hep diyoruz ya o oyunlarda olup da şimdiki yüksek teknolojili oyunlarda olmayan neydi? Neden Goal3, son versiyon bir FIFA oyunundan daha fazla keyif verirdi bize mesela?

Goal3 ‘ün sert bir oyun tarzı vardı, çünkü oyundaki karakterler efsane şekilde psikopat karakterlerdi 🙂 Oyun her daim sürprizlere açıktı, mesela beklenmedik zamanlarda yaşanabilecek doğal afetler vardı. Bunlardan birkaçını saymak gerekirse, mesela hava yağmurlu ise şimşek çakabilir, saha kumsa oyuncular kuma gömülebilirdi. Goal3 yani Kunio Kun sadece oyunda seçtiğiniz bir oyuncu değil, aynı zamanda Kunio Kun serisinin de kahramanı. Çok bilindik olmasa da Kunio ve arkadaşlarının birçok farklı alanda oyunu bulunmaktadır. Örneğin bu oyunda aynı liseden olan Kunio ve arkadaşları Japonya’ ya Dünya Şampiyonluğu’ nu getirmeyi hedeflemektedirler.

Hangi karakterler vardı ?

  1. Kun
  2. Saji
  3. Yori
  4. Hori
  5. Iwak
  6. Ugaji

Hatırladığımız bazı karakterler bunlar, sizin de hatırladığınız karakterler var ise lütfen paylaşın.

Bu oyunu bu kadar çekici kılan şeylerin oyuncuların tepkileri, ilginç hareketleri, maç esnasında oluşan beklenmedik durumlar vs. olduğunu düşünmekteyiz. Muz şutundan görünmez oyunculara, hatta balığa dönüşüp seken şuta kadar pek çok özel şut vardı ve bu özel şutlara değen futbolcu acı içinde havaya fırlardı. Oyunun en bomba yanlarından birisi de, kontrolün sizde olduğu takım kaptanı ile devre arasında takımı motive edici konuşmalar yapmaktı. Birbirinden farkı sahalar bazen oynayanı çıldırtsa da oyuna ayrı bir renk katmaktaydı.

goal3
Goal3

Çocukluğumuzun, hatta ergenlik dönemlerimizin en güzel hatıralarından biri olan bu oyunu mutlaka internet üzerinde bulup ya da bir atari alarak oynamanızı tavsiye ederim. PES ya da Fifa sizler için muhteşem olabilir, fakat bu oyunun tadını hiç birinin vermeyeceğinden emin olabilirsiniz.

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir