Taçsız Kral Metin Oktay
Yazar : admin
Taçsız Kral Metin Oktay

Futbol gibi, rekabetin en üst seviyede yaşandığı bir alanda bir çizgi sahibi olabilmek, kendisini ve kariyerini takımlar üstünde bir noktada konumlandırabilmek neredeyse imkansız. Şöhreti, parayı sindiremeyip, aşırı davranışlarda bulunan; ne kadar yetenekli olursa olsun bu yeteneğini  değerlendiremeyip, sönüp giden isimler de bu görüşü destekler nitelikte. Belki de sadece bir istisna ile; Taçsız Kral Metin Oktay (02 Şubat 1936 – 13 Eylül 1991).

Birçok okurumuzun kendisinin futbol oynadığı zamanlarda hanüz doğmamış oldukları bir gerçek. Peki, nedir Metin Oktay’ı istisnasız her futbolseverin tanımasını sağlayan? Hangi kulüpten olursa olsun herkesin saygı ile anmasının nedeni ne olabilir?

İpuçları şu kelimelerde gizli: Centilmenlik, beyefendilik, mütevazılık, kibarlık, sevgi dolu ve harika bir insan olmak…

Metin Oktay.jpg
Metin Oktay

Taçaız Kral Metin Oktay, amatör futbol kariyerine 1952 yılında, İzmir’in yerel takımı olan Damlacıkspor’da başlamıştır. 1953-1954 yılları arasında Yün Mensucat’ın altyapısında oynadıktan sonra 1954-55 sezonu öncesinde İzmirspor’a transfer olmasıyla birlikte profesyonel futbol kariyeri de başlamıştır. Buradaki tek sezonunda İzmir Profesyonel Ligi şampiyonluğu ve gol krallığı yaşamıştır. 1955’te Galatasaray Spor Kulübü ile anlaşmıştır. 1956-57 ve 1957-58 sezonlarında İstanbul Profesyonel Ligi şampiyonlukları yaşarken; ligde attığı gollerle üç sezon üst üste gol kralı olmuştur. 1959’da kurulan Millî Lig’de de gol kralı olmayı sürdürmüş, ligin ilk üç sezonunda da gol kralı unvanını korumuştur.

Taçsız Kral Metin Oktay Palermo Takımı Geçişi

Takvimler 1961 yılını gösterdiğinde sezonun Serie A’da mücadele eden Palermo Takımı ile sözleşme imzaladı. Burada bir sezona yakın top koşturduktan sonra ertesi yıl Galatasaray’ a olan tutukusu nedeni ile kulübe geri döndü. Sarı-kırmızılı takımdaki ikinci döneminde üç lig, dört Türkiye Kupası ve iki Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu yaşamıştır. Öte yandan 1962-63, 1964-65 ve 1968-69 sezonlarında üç gol krallığı daha elde etti. 1962-63 sezonunda attığı toplam 38 gol ile onu Süper Lig tarihinin bir sezonda en çok gol atan oyuncusu yapmıştır. Aynı sezonda tutturduğu maç başına 1,46 gol ortalamasıyla lig tarihinin bir sezondaki en verimli golcüsü oldu. Galatasaray formasıyla toplamda 324 lig maçına çıkan Oktay, attığı toplam 294 golle hem Galatasaray’ın hem de Türk futbolunun en çok gol atan oyuncuları arasına girmiştir.

Taçsız Kral Metin Oktay’ın Milli Formayı Giymesi

İlk defa 1955 yılında giydiği Türkiye Millî Futbol Takımı forması altında toplam 36 maça çıktı ve 19 gol atmayı başardı. Oktay; Hakan Şükür (51), Tuncay Şanlı (22) ve Lefter Küçükandonyadis (21)’in ardından, Cemil Turan, Nihat Kahveci ve Burak Yılmaz ile birlikte millî takım tarihindeki en golcü dördüncü oyuncu konumundadır.

Futbolculuk kariyerini sonlandırmasından sonra, 1969-70 sezonunda Galatasaray teknik direktörü Tomislav Kaloperović’in yardımcılığına getirildi; fakat sezon sonunda takımın teknik direktöründe değişikliğe gitmesinden sonra görevinden ayrıldı. 1972-73 sezonu başında, bu kez Bursaspor’un teknik direktörlüğünü yapan Kaloperović’in yardımcısı oldu. Sezon ortasında Kaloperović’in görevden ayrılmasıyla Bursaspor’un teknik direktörlüğüne getirildi ve 1973 yılının sonuna kadar görevini sürdürdü. Sonrasında ise Galatasaray’da yöneticilik ve çeşitli gazetelerde spor yazarlığı yapmıştır.

Taçsız Kral Metin Oktay ölümü

Taçsız kral 13 Eylül 1991’de Boğaziçi Köprüsü çıkışında talihsiz bir trafik kazası geçirerek genç yaşta hayatını kaybetti. Galatasaray’dan takım arkadaşı olan ve 2016’da aramızdan ayrılan Turgay Şeren, Metin Oktay’ın ölümü ile ilgili şunları söylemişti:

“Galatasaray’ın bir galibiyetinden sonra arkadaşlarla gece Kuruçeşme’deki Galatasaray Adası’nda yemek yiyorduk. Metin ilerleyen saatlerde ‘ben kalkıyorum’ deyince masadaki arkadaşlar karşı çıktı. Hep birlikte ‘buradan başka bir gazinoya gideceğiz’ diyerek, bizden ayrılmaması için çok çalıştık. O kadar diretmemize rağmen bizleri dinlemedi. ‘Gitmem lazım’ dedi. Ve gitti… Arkasından Metin Oktay’ın köprüden geçerken trafik kazası yaptığı haberi geldi. O gece tüm ısrarımıza rağmen aramızdan ayrılmayıp bizimle diğer gazinoya gitmiş olsaydı, belki bugün bile aramızda olacaktı.”

Elbette Metin Oktay da bir insandı ve birçok zaafı vardı. Özellikle futbolu bıraktıktan sonraki yaşamı, problemleri ve hatalarıyla. Ancak o kadar değerli bir insan ve futbolcu idi ki, bunların hiçbirisi engel olamadı büyük kitlelerin kendisini sevmesine.

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir