Yazar : admin
Otomobil Tutkunlarına Özel Bir Müze : Key Museum

Siz de otomobil bir tutkudur diyenlerdenseniz ve otomobilin 1886 yılından bu yana süregelen serüvenine şahitlik etmek isterseniz, bir nostalji tutkunu olarak, otomobil dünyasının 100 yılı aşkın görkemli hikayesini anlatan Key Museum ‘u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İzmir merkeze çok yakın olan ve günübirlik gezi rotası üzerinde bulunan Key Museum, E. Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey ile İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Özgörkey’ in koleksiyonerlik ruhundan doğdu. 7.000 metrekare alana kurulu olan müzede, Türkiye’ nin yanı sıra dünyanın dört bir yanından 2001 yılından beri titizlikle bir araya getirilen parçalarla oluşmuş farklı koleksiyonlar sergileniyor.

Üstelik sadece otomobiller de değil; müzede dünyanın ilk motosikletinin üretildiği 19. yüzyılın sonlarından, yakın geçmişimize kadar farklı tarzda örnekleriyle 40 adet motosikleti, antik Mısır’ a kadar uzanan tarihiyle 1900′ lerin en prestijli otomobil aksesuarı maskotlardan oluşan 300 parçalık geniş bir koleksiyonu, 1:8, 1:12 ve 1:18 ölçeklerinde 2550 adet model otomobili, yine 1900’lü yılların başlarından itibaren benzin istasyonlarında kullanılmış orijinal ekipmanları ve 20. yüzyılın en önemli moda sembollerinden biri olan eşarpları da müzede görebilirsiniz.

Müzedeki en kıymetli parçaların başında, 1886 yılında üretilen ilk otomobil, 1885 üretimi ilk motosiklet geliyor. Bunların yanı sıra müzenin koleksiyonunda Ferrari, Aston Martin, Lamborghini, BMW, Chevrolet, Cadillac, Rolls Royce, Truimph, Morgan, MG, Alfa Romeo, Ford, Porsche gibi markaların üretimden çıkan ilk otomobilleri ve kült olmuş otomobiller de yer alıyor. Bunların yanında Stutz, Austin Healy, Pierce Arrow, Packard, Delahaye, Hupmobile, Kaiser, Facel Vega gibi efsane nostaljik modeller de mevcut.

1966 yılında çekilen “Batman” filmindeki “Batmobile” ve “Batcycle” da hiç şüphesiz, koleksiyonda en dikkat çeken parçalar arasındaki yerini alıyor. Otoritelerce dünyanın en iyi otomobilleri arasında gösterilen Jaguar E-Type ve Mercedes SL 300’ i de mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Key Museum, Çapak Mah. Özgörkey Cad. No:5 Torbalı / İZMİR adresinde. Müzeye 0.232.850 35 35 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. 

Kısa bir hatırlatma: Key Museum , Pazartesi – Salı günleri hariç haftanın diğer günleri 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Güncel bilgileri ise, https://www.facebook.com/museumkey/ facebook sayfasından takip edebilirsiniz. 

Key Museum Giriş Ücretleri

Tam bilet: 20.00 ₺
İndirimli bilet: 10.00 ₺ ( öğrenciler, öğretmenler, 65 yaş üstü )
Grup indirimli bilet: 15.00 ₺ ( 10 kişi ve üzeri )
Müzekart+: Müzekart+ sahipleri, tam bilet üzerinden %25 indirim hakkına sahip oluyor.

Key Museum – Otomobil Müzesi’ nden bir görüntü
zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir