Yazar : admin
Kara Şimşek

Kara Şimşek sözü birçokları için yeşil mercimekten yapılan sulu yemeği çağrıştırsa da, 80′ li yıllarda Cumartesi günleri 17:00′ de TRT’ de Kara Şimşek (Knight Rider) dizisini izleyen o efsanevi nesil için çok daha farklı anlamlar ihtiva eder. Her şeyden önce, bir gün böyle bir arabayı kullanabilmek hayalini.

Amerika’ da 1982- 1986 yılları arasında yayınlanan Kara Şimşek, klasik bir diziden çok daha fazlasıdır. Zamanının çok ötesinde bir yapımdır. Her ögesiyle bir bilim kurgu efsanesidir aslında. Bir rivayete göre Mercedes firmasına cruise control fikrini dahi bu dizi vermiştir. Yakışıklı ve becerikli aktör Michael Knight (David Hasselhoff)’ ın partneri konumunda olan konuşan araba Kitt bir arabadan öte bir uzay aracıdır adeta, o günlerin koşulları düşünüldüğünde. Yapay zeka tabiri daha literatüre yerleşmemişken, yapay zekanın en iyi örneklerinden birisidir Kitt. Konuşabilir, yorum yapabilir, espri yapabilir, uçabilir, camlarını karartabilir, kendi kendine gidebilir, birden hızlanabilir ve hayal gücümüzün sınırları ile sınırlı işleri başarabilir.  Aslında, 1982 model bir “Pontiac transam” dır.

Hiç düşündünüz mü, kaç dizinin müziğini ezbere biliyorsunuz? Çok az dizi aklınıza geliyor değil mi? Kara Şimşek dizisinin müziği hemen aklınıza geldi muhtemelen. Peki Kitt’ in, ön tarafındaki kayan kırmızı ışık ile birlikte çıkardığı vuvv vuvv vuvv sesi? Yıllarca, özellikle TOFAŞ marka araçların önünü de süsleyen bu ışığı unutmak ne mümkün. Dikiz aynasından baktığınızda sanki arkanıza Kitt gelmiş yanaşmış gibi hissederdiniz.

Kitt’ in standart donanımı arasında tamponda kamera, laboratuvar, kurşun geçirmez zırh, alev makinesi, silah, paraşüt, yol bilgisayarı, navigasyon sistemi sayılabilir. O zaman için ancak hayal edilebilen bazı özelliklerinin günümüzde neredeyse tüm araçlarda olması da ayrıca dikkate değer.

Tüm bunları aktarırken Michael Knight’ ın kol saatinden de bahsetmek gerekiyor. Bir telefon görevi gören ve Kitt ile iletişim kurmasını sağlayan akıllı bir kol saati. Tanıdık geldi değil mi?

Yazının ilk paragrafında bir gün böylesi bir arabayı kullanabilme hayalinden bahsetmiştim. Bugün, birçoğumuz buna benzer, hatta çok daha gelişmiş özellikleri olan otomobiller kullanıyoruz, ancak bir şeyi gözden kaçırmamak lazım; bugün kaç otomobil bizleri Kitt kadar heyecanlandırabiliyor ?

Eski otomobiller ilgi alanınız ise, “Otomobil Tutkunlarına Özel Bir Müze : Key Museum” başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorumlar

  1. comments user

    Çaki

    Abimle az izlemedik kara şimşeği hayallerimizi sohbetlerimizi süslerdi. Hele o saatinden şimşeği çağırması ve şoförsüz şimşeğin anında gelip kurtarması yok muydu İsveç çakısı gibi şekilden şekile giriyordu araba. Ha bir de a takımı ve macgyver ımız vardı. Hepsi ayrı güzeldi. Zaten hepi topu kaç dizi vardı ki

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir