Yazar : Gigi
Müzik Grubunun Çok Ötesinde : Grup Vitamin

Türk pop müziğini absürt komediye uyarlayan müzik grubu dendiğinde aklımıza ilk gelen isim hiç şüphesiz Grup Vitamin ‘dir. Grup 1990 yılında Gökhan Semiz, Emrah Anul ve Selçuk Aksoy tarafından İstanbul’ da kurulmuştur. Grup ilk kadrosunda bu üçlünün yanı sıra Sertaç Demirtaş, Murat Uzunal, Ufuk Yıldırım, Ercan Saatçi ve İzel gibi tanıdık isimleri de bulunduruyordu.

1991 yılında sadece eğlenmek amacı ile çıkardıkları “Bol Vitamin” albümü 1.5 milyondan fazla satmıştır . Bu albümden itibaren gruptan ayrılmalar başlamıştır. İlk olarak İzel ve Murat uzunel olmuştur. Grup 2. albümleri olan Vitamin’ i aynı yıl çıkarmış olup, bu albümün çıkışından sonra da aralarında yaşanan anlaşmazlıklar nedeni ile Ufuk Yıldırım ve Ercan Saatçi gruptan  ayrılmıştır.

3. Albümde yer alan “İsmail” şarkısı favorilerimizdendi. 4. Albüm olan “Üşüttük” ten sonra grup, ilk kuruldukları şekilde 3 kişiye düşmüştür. Bu 3 kişilik dev kadrolu grup 3 albüm daha çıkarmıştır, “Aşkın Gözyaşları”, “Zeytinyağlı Yaprak Dolması”, “Deli Dolu ( Best of)” adlarıyla.

8. Albümlerinin kayıtları devam ederken, 1998 yılında, elim bir trafik kazası sonucu Gökhan Semiz’ i kaybeden grup onun anısına “ İyi Günler Türkiye “ albümünü çıkarmış ve ardından faaliyetlerini sonlandırmıştır. Başka bir deyişle 90′ ların çocukları için hayatları boyunca hafızalarından silinmeyecek bir dönem de Grup Vitamin ile birlikte kapanmıştır.

Şu sözleri hatırlamayanınız var mı?

Oh oh çekilin yoldan vahşi batıdan geliyorlar
Amerikanlar eskidi bunlar turkish kovboylar

veya;

SEK SEK sekerek İsmail
Rastık çekerek İsmail
Adresim aynı İsmail
Posta kodum da aynı yavrum
İsmail odalarda ışıksınız
Peşindeyim İsmail
Tut ki karnım acıktı kedimi yedim
Ah ben deli İsmail, sen benden de deli

Daha sonra 2012 yılında, Tolga Sünter’ in de aralarına katılmasıyla tekrar müzik dünyasına dönüş yapan grup, “Endoplazmik Retikulum” isimli albümü yayınlamış (2015), ancak özellikle Gökhan Semiz’ i arayan gözlerimiz yenisine eskisi kadar alışamamıştı.

Gerek şarkı sözleri ile gerekse klipleri ile diğer şarkıları, şarkıcıları ve her şeyi ti’ ye alan Grup Vitamin o yıllarda insanların başlıca gülme sebeplerinden birisiydi. Gökhan Semiz yaşasaydı ve grup yeni şarkılara hayat verebilseydi, kim bilir daha ne unutulmaz şarkılar hediye edeceklerdi Türkiye’ ye. İyi ki vardın Grup Vitamin, iyi ki tanımışız seni ve güzel insan Gökhan sen de nur içinde yat.

Ancak; nostalgiawall.com olarak Grup Vitamin ile ilgili yazımızı burada bitirmiyor, grubun hala kulaklarımızda çınlayan 17 şarkısını paylaşmak istiyoruz:

1. İsmail

 

2. Turkish Cowboys

 

3. Ellere Var da Bize Yok mu ?

 

4. Elalarını

 

5. Üfürükten Teyyare

 

6. Ahmet

 

7. Takmayacaksın Tak Açacaksın

8. Al Aşkını Sok Gözüne

 

9. Bayıra Karşı

 

10. Zonta

 

11. Entelim

 

12. Telefonu Çektim Direkten

 

13. Dokundurabilirsiniz (Dokundur)

 

14. Ula Hamiyet

 

15. İstanbul’da

 

16. Balta

 

16. Fatoş

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

2 Bulundu

 1. comments user

  Çaki

  Hepimizin favori şarkıları idi. . Sözlerini ezbere bilirdik. Ey gidi günler eyyy

  Cevapla

  comments user

  Ayşe

  Grup vitamin i çok severdim . Şarkılarını uzun zamandır dinlemesem bile sözleri hala ezberimde. Bir de kartel grubu vardı. Bir ara ona da yet verseniz süper olur .
  Bu arada walkman makalesi de çok hoşuma gitti. Makalelerinizi 4 gözle bekliyorum

  Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir