eurovision şarkı yarışması
Yazar : Gigi
Dünden Bugüne Türkiye’ nin Eurovision Macerası

İlk kez 1956 yılında yapılmaya başlanan Eurovision Şarkı Yarışması’ na ülkemiz 1975 yılında dahil olur. Ülkede büyük bir heyecana ve coşkuya yol açan yarışmanın milli meselemiz olması ise çok uzun sürmez. Sabırsızlıkla beklediğimiz yarışmada ilk senelerde beklediğimiz sonuçları alamamamız büyük hayal kırıklığına yol açsa da, her sene tekrar yeşeren umutlarımız ile bu yarışmada daha iyi sıralarda yer almak için var gücümüzle çalıştığımız da yadsınamaz. Şarkıcılar sahnede yarışırken, o yıllarda biz de evde elimizde kalem ve kağıt, her ülkeye olabildiğince objektif olarak puan vermekle ve birinciyi aile içerisinde tahmin eden kişi olmaya çalışmakla meşguldük. Türkiye’ ye karşı her seferinde biraz toleranslı olsak da…

O yıl hangi şarkıcının Türkiye’ yi temsil edeceği, bu şarkıcının seçim süreci (bu bile başlı başına bir şarkı yarışması demekti), seçilen parçanın Türkçe mi İngilizce mi olacağı gibi meseleler toplumumuzu uzun yıllar boyunca meşgul etmiştir.

Yarışmanın yapıldığı ilk yıllarda sadece şarkı yarışması olarak değerlendirdiğimiz Eurovision daha sonraları oylama sistemindeki adaletsizlik ve ülkeler arasındaki siyasi ilişkilerin müziğin ve sanatın önüne geçmesi gibi nedenlerle güvenilirliğini yitirmiş, hangi ülkenin hangi ülkeye kaç puan vereceği önceden bilinir hale gelmiş ve tüm bu gelişmeler ülkemizin 2013 yılında yarışmadan çekilmesine sebep olmuştur.

O günden beri adından çok fazla bahsedilmese dahi, Türkiye’ nin Eurovision macerası, bu macerada görev alan sanatçılar, Sertab Erener ile kazandığımız birincilik ve unutulmaz şarkılar halen hafızalarımızdaki yerini korumaktadır. Gelin Türkiye’ nin Eurovision serüvenine yıl yıl, hatta video görüntüleri eşliğinde hep birlikte bir göz atalım:

1975- İlk Katılım, İlk Yenilgi

Semiha Yankı’ nın seslendirdiği “Seninle Bir Dakika” adlı şarkı ile ilk Eurovision hüsranımızı yaşadık. Büyük umutlarla girdiğimiz yarışmada 19. olduk.

Türkiye 1976 ve 1977′ daki yarışmalara katılmamıştır.

1978 – Eurovision ‘da Nilüfer Zamanı

“Sevince” şarkısı ile bu kez sahnede Grup Nazar & Nilüfer sahnedeki yerini alır. Ancak, İngiltere ve İsveç’ in verdiği birer puan ile 20 ülke arasında sondan 2. oluruz.

Türkiye 1979′ daki yarışmaya katılmamıştır.

1980 – Aman(nnn) Petrol

Art arda gelen kötü sonuçlar “bu sefer şeytanın bacağını kırıp üst sıralarda yer alırız,” dedirtmiştir çoğu zaman. O yıl bu yıl mıydı? Ne yazık ki hayır. 23 puan alsak da, yarışmayı 15. sırada tamamladık ve yine bir hüsran yaşadık. Üstelik de Süper Starımız ile…

1981- Tek Haneliye Geçişi Beklemek

1981 yılına gelindiğinde Ayşegül Aldinç & Modern Folk Üçlüsü, “Dönme Dolap” şarkısıyla ülkemizi temsil eder. Aslında Zerrin Özer’ in katılacağı yarışmaya son anda değişiklik yapılarak Ayşegül Aldinç katılır. Ancak bu yıl da istenen başarı yakalanamaz. Şarkı 9 puanla 18. olur.

1982 – “Hani” güzel sonuç alacaktık?

Neco’ nun seslendirdiği “Hani” şarkısı ile gene istediğimiz ve beklediğimiz başarıyı yakalayamadık. Sadece 20 puan alabildiğimiz yarışmayı 15. sırada tamamladık.

1983- Sıfırı da mı Görecektik?

Kötü giden sonucu bu sefer batılı opera bestecilerinin ve oyunlarının adının da geçtiği Çetin Alp & The Short Waves’ in seslendirdiği “opera“ ile değiştirebilecek miydik? Ne yazık ki sonuç bu sefer daha da kötü olmuştu. “Sıfır” puan ile sonuncu olarak tamamladığımız en kötü Eurovision sonucunu da almış olduk.

1984 – Opera’ dan Sonra Sıra Halay’ da

5 Yıl Önce 10 Yıl Sonra adlı grup, “Halay” adlı şarkıyla 37 puan alarak 12. olmuş, yarışmada o ana kadar alınan en iyi sonucu almıştır.

1985- Yabancı Spikerin Bizlere Kazandırdığı isim: “MFÖ”

Veeee efsane 3′ lü sahnede. 1985 yılında da “Diday Diday Day”şarkısı ile bir önceki sene aldığımız sonuca benzer bir sonuç elde ettik. 36 puanla 14. sırada tamamladığımız yarışmada artık sonlarda yer almamaya alışmaya başlamıştık. Bu yarışmadan kazandığımız en önemli şey ise “MFÖ” adıdır. Spiker, Mazhar Fuat Özkan isimlerini telaffuz edemeyince grubu, sahneye MFÖ olarak davet eder ve o gün bu gündür bu kısaltmayı büyük bir keyifle kullanırız.

1986 – Tek Haneli Sonuca Geçiş

Takvimler 1986 yılını gösterdiğinde, ilk defa tek haneli bir sıraya yerleşmenin haklı gururunu yaşadık milletçe. Klips ve Onlar’ ınseslendirdiği, sözlerinin İlhan İrem’ e müziğinin ise Melih Kibar’ a ait olduğu “Halley” şarkısı 53 puan alarak ülkemize 9. luğu getirdi. Grubun solistlerinden birisi ise Candan Erçetin idi.

1987 – Gene mi Sıfır ???

Bir önceki sene aldığımız güzel sonuçtan sonra gözümüzü daha üst sıralara diktiğimiz bu yıl, ne yazık ki tekrar sıfır aldığımız ve yarışmayı sonuncu olarak tamamladığımız yıl oldu. Seyyal Taner & Grup Lokomotif’ ten geliyor: “Şarkım Sevgi Üstüne”

1988 – MFÖ’ nün Sufi’ si

TRT jürisinin bir kez daha MFÖ’ a şans tanıması ile bu yıl da bizi bu grup temsil etmiştir. Bu kez tasavvuf felsefesinden doğan bir şarkı olan “Sufi” ile… Ancak aldığımız sonuç bu kez de farklı olmamıştır. 37 puan aldığımızı yarışmayı 21 ülke arasından 15. olarak tamamlamıştık.

1989 – Başa dönmek

Söz ve müziğinin Timur Selçuk’ a ait olduğu “Bana Bana” adlı şarkımızı ile Grup Pan’ ın bizleri temsil ettiği yarışmada sonuç gene hüsran olmuştu. Aynı zamanda Timur Selçuk’ un kızı olan Hazal Selçuk, Arzu Ece, Sarper Semiz ve Vedat Sakman’ dan oluşan Grup Pan’ ın, etnik öğelerin biraraya getirilmesi ile bestelenen şarkısı elemelerde Türkiye tarafından çok sevilmiş ve bazı kesimler tarafından gelmiş geçmiş en iyi yarışma şarkısı olarak değerlendirilmiştir. Gene bekleneni elde edemediğimiz bu yılda da 5 puan ile 22 ülke arasından ancak 21. olabildik. Ne diyelim? Kıymetimizi bilememişler!

1990 – Kalbimizin Birincisi

Önceki yıllarda gerek Eurovision elemelerinde, gerekse ülkemiz müzik piyasasında yıldızı yavaş yavaş parlamaya başlamakta olan Kayahan bu yıl ülkemizi “Gözlerinin Hapsindeyim” şarkısı ile temsil etti. Solistliğini Demet Sağıroğlu’ nun yaptığı şarkı gönüllerimizi fethetmesine rağmen yarışmada 21 puan ile 22 ülke arasından 17. lik alabildik.

1991 – İki Dakika da Yetmedi!

Her yıl daha iyi olacak diye beklediğimiz yarışmaya bu sene farklı bir grup ile katıldık. Sözlerinin Aysel Gürel’ e, müziğinin Şevket Uğurluel’ e ait olduğu ve İzel Çeliköz, Can Uğurluer & Reyhan Karaca’ nın seslendirdiği “İki Dakika” adlı şarkımız ile 44 puan toplayarak 22 ülke arasından 12. olabildik.

1992 – Bize Her Zaman Kış

17 puan ile 19 olduğumuz “Yaz Bitti” adlı şarkıyı Aylin Vatankoş seslendirirken, hüsran ile sonuçlanan bir yarışmaya daha veda ettik. Umutlarımız bir sonraki yıla kalmıştı.

1993 – Halkın Adayı ile Sonuç Gene Hüsran

Türkiye elemeleri bu kez jüri yerine izleyiciler tarafından yapıldı. Ancak bu seçim de bizi başarıya götüremedi. Burak Aydos  “Esmer Yarim” ile katılmış olduğu yarışmada aldığı 10 puanla 21. sıraya yerleşebildi. Başka bir deyişle, sondan 5. olmuştuk.

O yıl getirilen bir kuralla, 1993′ de son 5′ e kalan ülke 1994 finaline katılamadığı için Türkiye 1994′ te Eurovision Şarkı Yarışması’ nda yer alamadı.

1995 – “Sev” dik ama Olmadı

1 yıl ara verdiğimiz yarışmaya bu sefer Arzu Ece’ nin “Sev” şarkısı ile katıldık. Yarışmayı 16 puanla ve 23 ülke arasından 21. olarak tamamlayabildik.

1996 – Eurovision ‘da Çıkış Başlıyor!

Türkiye elemelerine ilk kez katılan Şebnem Paker’ in, “Beşinci Mevsim” adlı şarkıyı seslendirdiği yarışmada 57 Puan toplayarak 23 ülke arasından 12. olduk. Makus talihimiz değişmeye başlamıştı.

1997 – Beklenen An

Türkiye adına ard arda 2. kez katılan Şebnem Paker yıllardır hasret kaldığımız başarıyı bize getirmişti. “Dinle “ adlı, yerli enstrümanların kullanıldığı etnik şarkı 121 puan alarak 25 ülke arasından 3. oldu. Bu başarı bizi yeniden heyecanlandırmış, azalan ilgimizi tekrar arttırmıştı. Buyurun, bir kez daha analım o günü:

1998 – Sevincimiz Kursağımızda Kaldı

Bir önceki yıl almış olduğumuz başarı ile gözler yeniden yüksektedir. Ancak beklenen başarı gene gelmemiştir. Tüzmen’ in seslendirdiği “Unutamazsın” adlı şarkı 25 puanla, 25 ülke arasından 14. olabildi.

1999 – Eurovision : İstediğin Dilde Söyleyebilirsin

1999 yoluna kadar her ülke sadece kendi ulusal dilinde söylediği şarkı ile yarışmaya katılabiliyordu. İngilizce söyleyen ülkelerin almış olduğu başarılar diğer ülkelerin haksızlığa karşı savaşmasına yol açtı. Avrupa yayın birliğine yapılan baskılar sonucunda bu yıldan sonra her ülke istediği dilde söyleyeceği şarkı ile yarışmaya katılabilecekti. Bu serbestinin tanınması ile Türkiye, İngilizce olarak seslendirme hakkına sahip olmasına rağmen devlet politikasının da etkisi ile gene Türkçe şarkı ile katılmaya karar verdi.
Belki de bu kararın bir sonucu olarak, Tuba Önal & Grup Mistik’ in seslendirdiği “Dön Artık” adlı şarkımız 21 puanla 23 ülke arasından ancak 16. olabildi.

2000 – Değişim Başlıyor

Pınar Ayhan & Grup SOS “Yorgunum Anla” adlı şarkısının çoğu kısmını Türkçe, sadece bir kıtasını İngilizce olarak seslendirmiş ve 50 Puanla 24 ülke arasında 10. olmuştur.

2001 – Orta Sıralardaki Yerimizi Sağlamlaştırıyoruz

Türkçe şarkı ile katıldığımız bu seneki yarışmada ülkemizi Sedat Yüce, “Sevgiliye Son” adlı şarkı ile temsil etti. 41 puan aldığımız yarışmayı 23 ülke arasından 11. sırada tamamladık. Ortalara demir atmıştık.

2002 – Garip İşler Dönüyor

Buket Bengisu & Grup Safir  “Leylaklar Soldu Kalbinde” ile 29 puanla 24 ülke arasında 16. oldu. Yarışma prosedürüne göre son 10 ülke bir sonraki sene yarışmaya katılamayacaktı. Almanya’ nın şüphe çeken oylama sistemini Avrupa yayın birliğine şikayet etmemiz ve itirazlarımız sonucunda katılmaya tekrar hak kazandık. O yıllarda çoğu ülke tele oylama ile başka ülkelere puan veriyordu. Gurbetçilerimiz sayesinde az da olsa her yıl Almanya’ dan puan alabiliyorduk. Ancak ne olduysa o sene puan vermemişlerdi ülkemize (?).

2003 – Eurovision ‘da İlk ve Son Birinciliğimiz

TRT’ den gelen büyük bir atılım ile bu sene Türkiye elemesi yapılmadı. Sertab Erener’ e ülkemizi temsil etmesi için teklif götürüldü. İngilizce söylemesi şartı ile bu teklifi kabul eden Sertab Erener, oylama için TRT’ ye 3 tane İngilizce şarkı sundu. Sertab Erener’ in plak şirketi ile TRT arasında yapılan işbirliği ile tanıtım çalışmalarına başlandı. Şarkı yarışmadan önce tanıtıldı. Atılmış olan bu adımın başarımızdaki payının önemi çok büyüktür. Unutulmaz bir yıl olur. 167 puanla 1. olan Sertab Erener’ in seslendirdiği “Everyway That I Can” ve Sertab Erener ülkece hem büyük bir gurur yaşamamızı sağlar, hem de ertesi yıl Eurovision’ un ev sahibi oluruz. İzlerken hala tüyleriniz diken diken oluyor ve gözleriniz doluyor değil mi?

2004 – Hep Böyle Gitse…

Ev sahipliği yapacağımız bu yarışmada Türkiye elemeleri, bir önceki sene gibi sanatçıya teklif götürülerek oldu. Ne de olsa başarısı ispatlanmış bir yöntem idi. Athena’ nın sunmuş olduğu 3 şarkı arasından halkın telefon ile yaptığı oylama sonucunda “For Real” en yüksek puanı almış ve bu yıl ülkemizi temsil edecek şarkı seçilmiştir. İlk 1.liğimizin ardından “For Real” şarkısı ile Athena, 195 puan toplayarak Sertab Erener’ in ülkemize kazandırdığı 1.lik gibi yüzümüzü güldüren sonuca ulaşmıştı. “For Real” adlı şarkıyla 195 puan alarak 24 ülke arasından 4. olmuştuk.

2005 – Rimi Rimi Ley

TRT bu yıl yine eski sisteme dönmüş ve yarışmada ülkemizi temsil edecek şarkıyı final yarışmasında belirleme kararı almıştı. Bu şekilde seçilen Gülseren’ in Rimi Rimi Ley adlı parçası ile 92 puan alarak 38 ülke arasında 13. olabildik.

2006 – Süper Starlı Eurovision

2005 yılında alınan başarısız sonuç sonrasında TRT yarışacak şarkı seçiminde tekrar eski yöntemi kullanmış ve Sibel Tüzün’ e teklif götürmüştür. İki aşamalı olarak katıldığımız yarışmada “Süper Star” adlı şarkımız 91 Puanla 24 ülke arasından 11. olmuştu.

2007 – Kenan Doğulu Sahnede

TRT bu sene de birkaç zamandır yaptığı gibi elemeler olmadan direkt olarak Kenan Doğulu’ ya teklif götürür. Bu zor sınavda ülkemizi “Shake It Up Şekerim” şarkısı ile temsil edecek olan Kenan Doğulu yarışmanın favorilerinden kabul edilmiş ve ilk 3′ e gireceği beklenmişti. 2006 yılında ilk 10′ a giremediğimiz için Eurovision yarı finalinde, finale çıkmak için mücadele verdik ve 3. olarak finale çıktık. Finalde ise, 163 puanla 4. olarak yarışmada bir sonraki sene direkt finale katılma hakkını elde ettik.

2008 – “Türkçemize Güveniyoruz”

Bu yıl ülkemizi sevilen müzik grubu Mor ve Ötesi temsil eder. İngilizce şarkı söylemeye iyice alışmış olan Türkiye bu yıl Türkçe bir şarkı, “Deli” ile katılır. Nitekim yarışma öncesi sorulan sorulara Harun Tekin “Türkçemize güveniyoruz!” diye cevap verir. Şarkı 138 puanla 7. olur.

2009 – Avrupa’ nın Kalbi Düm Tek Tek Atıyor

2009 da Türkiye’ nin çok iddialı olduğu bir yıl olur. Yarışmanın favorisi olarak gösterilen Hadise “Düm Tek Tek” ile Türkiye’ ye 177 puan ve 4. lük getirir.

2010 – Hep İyi, Hep İyi

Türkiye’ nin en iyi derecelerinden biri 2010’ da gerçekleşir. Gerek şarkı, gerekse koreografisiyle Manga herkesi büyüler. “We Could Be The Same” adlı şarkı da 2. liği göğüsler.

2011 – Yükselemeyen Sadakat

Bu yıl Türkiye’ nin ilk kez yarı finalde elendiği yıl olur. Yüksek Sadakat “Live It Up” ile yarı finalde 13. olarak final yarışına veda etmişti.

2012 – Hak ettiğinin Çok Altında

Geldik hikâyenin sonuna… 2012’ de Türkiye son kez Eurovision’ a katıldı. Can Bonomo “Love Me Back” ile ülkemizi temsil etti. Bu yılda 177 puan ile 7. olduk. Peki, şarkının hakkı bu muydu? Bizce daha fazlasıydı… Zaten, adaletsiz oylamaların iyice kendini gösterdiği bu yarış Türkiye için son oldu.

Daha da Eurovision ’a Gelmem

Türkiye artık Eurovision yarışında yer almıyor. Eurovision’ a katılmama nedenlerinin başında yarışmalardaki haksız oylama geliyor. TRT, komşu ülkelerin siyasi çıkarlarını ön plana alarak oylarını şarkılara göre değil, ülkelere göre verdiğini düşünüyor. Bunun yanı sıra EBU’ nun 5 büyük üyesi İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya yarışmanın finallerine doğrudan katılırken, diğer ülkelerin elemeleri geçmesi gerekiyor. Türkiye tarafından dile getirilen bu haksızlık daha önce İtalya tarafından da ortaya konulmuş, ülke 1997-2013 yılları arasında yarışmaya katılmamıştı.

Türkiye’ ye Eurovision ‘u Sevdiren Adam : Bülent Özveren

Eurovision deyince onu anmadan olmaz. Bülent Özveren, ilk gününden, yani 1975’ ten bu yana sesiyle bizlere Eurovision’ u anlatan isim. O, neler olup bittiğini anında üstelik de satır arası bilgilerle bize muhteşem şekilde aktardı yıllarca. Onu en çok Sertap Erener 1. olduğunda yaşadığı ve bizlere yaşattığı o büyük coşku ile akıllarımıza kazıdık…

Müzik kategorisindeki diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız…
zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Yorumlar

    TEST: Türkiye' nin Eurovision Serüvenini Ne Kadar Biliyorsun? - NOSTALGIA WALL

    […] ‘da geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Dünden Bugüne Türkiye’ nin Eurovision Macerası başlıklı yazımızdan sonra Eurovision bilgi serimize devam ediyor ve konuyu Türkiye’ nin […]

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir