Yazar : admin
Etiketler:
Diskotek Denince Akla İlk Gelen 10 Şey

nostalgiawall.com olarak, sizi biraz eskilere götürüyor ve “club” lara “diskotek” denilen o altın çağa ilişkin keyifli bir yazı paylaşmak istiyoruz. Diskotek lafı her birimizde farklı çağrışımlar yapıyor, farklı hatıraları canlandırıyor olsa da, akla ilk gelen figürler sanırız ki çok da farklı değil. O zaman buyurun, sıralamamıza geçelim:

1.Eski Türk Filmlerindeki Dans Sahneleri

Diskotek lafının dilimize dolanması belki de eski Türk filmleri sayesinde olmuştur ve akla ilk gelen de tabii ki bu meşhur, beyin yakan dans sahneleridir.

 

2.Disko Topu

Diskotek denince akla gelen ilk item hiç şüphesiz disko topu. O olmadan bir “diskotek”i hayal bile etmek mümkün değil. Diskoteklerin yaygınlaşmaya başlamasıyla hayatımıza girdi ve bir daha hiç çıkmadı.

Meşhur Disko Topu

 

3. Nuri Alço

Eski bir Türk filminde bir diskotek varsa orada bir yerlerde mutlaka Nuri Alço da vardır. Uzaktan avını izleyen masum bir kaplan misali… Şekilde de görüldüğü gibi (Disko topuna dikkat!!!) :

Nuri Alço ve kadrajda bir disko topu

 

4.Modern Talking

80’lerin diskotek çılgınlığından aklımızda kalan melodiler hep Modern Talking şarkıları. Gözünüzü kapayın ve dinleyin, kendinizi Türk filmlerindeki diskoteklerden birisinde bulacaksınız.

 

5.Diskoteğe Yapılan Polis Baskını

Türk filmlerinde bir klişe olarak kullanılmış olsa da, o zamanlarda sıkça yaşanan ve insana kendisini sanki bir suç işliyorken yakalanmış hissi veren eylem.

Meşhur Diskotek Baskınları

 

6.Ahu Tuğba

Nuri Alço bir diskotekte görüldüğü zaman bunun tek bir anlamı vardır, Ahu Tuğba da birazdan oralarda bir yerlerde görülecek demektir. Sıralamamızda 6. sırayı Ahu Tuğba alıyor.

Ahu Tuğba Dans Ederken

 

7.Tan Gazetesinin Hafızalara Kazınan Habercilik (?) Başarısı

Fazla söze gerek yok 🙂

Yıllardır diskotek denince akla ilk gelen haber

 

8.Komançero

“Komançero Kazım” demişken, bir zamanların başlıca dans müziği olan Comanchero, seni de unutmadık.

 

9. Öztürk Serengil ve Abidik Gubidik Twist

Nev-i şahsına münhasır sanatçıların en başta gelenlerinden birisiydi Öztür Serengil ve bu şarkısı ile diskotek denince akla geldi hep.

 

10.Gündüz Diskotekte Dans Keyfi

Cumartesi günü öğleden sonraları neredeyse tüm diskotekler açık olurdu ve yaş sınırı olmadığından, gece çıkmalarına aileleri tarafından izin verilmeyen gençler bu saatlerde mekanları doldurur, saatlerce dans ederlerdi. Şimdi ne kadar tuhaf geliyor değil mi?

 

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorumlar

  1. comments user

    Çaki

    Disko deyince Nuri Alço , Nuri Alço deyince de yüzük aklıma geliyor. Bir filminde gazoza yüzüğündeki uyku ilacını koymuştu hangi film olduğu ile ilgili fikri olan var mıdır

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir