Yazar : admin
Retro ve Vintage Nedir?

Bundan birkaç yıl öncesine kadar pek duymamıştık Retro ve Vintage kavramlarını. Oysa günümüzde sıklıkla karşılaşıyoruz. Özellikle giyim modasında, görsel tasarımlarda ve hatta festivallerde. Ancak bir çok kişinin bu iki kavramı aynı anlamda ve çoğu zaman yanlış olarak kullandıkları da bir gerçek. Nostalgiawall.com olarak bu yazımızda Retro ve Vintage kavramlarını tanıtmak ve Retro ile Vintage arasındaki farklara değinmek istiyoruz. Keyifli okumalar…

 

Retro Nedir?

Retro kelimesi Latince’ de ‘ geriye doğru ‘ anlamındadır. Geçmişe ait, geçmişi barındıran anlamına gelen Retro kelimesi daha çok moda akımı ile beraber kullanılmaktadır. Moda dünyasında Retro, geçmiş yıllarda moda olan, giyilen kıyafetlerin ve kullanılan aksesuarların, şimdiki zamanda tekrar moda olması ve talep görmesi anlamına gelmektedir. Örneğin 1970′ li yılların modası olan “İspanyol paça” pantolonların, günümüzde  tekrar moda olması, 1980′ li yıllarda moda olan neon renkli kıyafetlerin şimdilerde tekrar tercih edilmesi, 1960′ larda kaldığını düşündüğümüz kalem eteklerin günümüzde de tercih edilen etek modeli olması Retro moda akımıdır. Aksesuarlarda görülen Retro akımına, 1950′ li yıllarda popüler olan büyük çantaların günümüzde de popüler olması örnek gösterilebilir.

Retro akımı sadece giyim modası dünyasında değil, dekorasyon, mobilya, beyaz eşya sektöründe de tarz yaratmıştır. Geçmiş yıllarda dekorasyonda moda olan mobilyaların ve beyaz eşyaların şimdiki zamanda moda olması Retro tarzını yaratmıştır. Özelikle mobilya sektöründe Retro mobilyalar (yatak odası-yemek odası-koltuk takımı) son 5 yılda en çok talep edilen modellerdendir. Beyaz eşya sektöründe ise Retro tarzı en çok buzdolabında kullanılmakta olup, buzdolaplarında Retro modeller daha çok rağbet görmektedir.

Kısacası “Retro“, eskinin ve geçmişin izini taşıyan, geçmiş yılların modelleri örnek alınarak yaratılan tarzdır.

 

Vintage Nedir?

Eski” ve “yıllanmış” sözcüklerinin İngilizce karşılığı olan Vintage kelimesi ise, son 10 yılda hayatımızda çok kullanılır olmuştur. Geçmiş yıllarda kullanılan kıyafetin, aksesuarın, mobilyanın tekrar kullanılmasına Vintage denir.  Ağırlıklı olarak moda sektöründe Vintage tarz yaygın şekilde kullanılmaktadır. Örneğin, 1970′ li yıllarda kısa şortlar moda idi. O dönemden elimizde olan kısa şortu günümüzde giymemiz Vintage tarzdır. Yani geçmişte moda olan eşyalardan, geçmişte elimizde kalanları tekrar kullanmamız Vintage tarz yaratmamızdır.

 

Vintage Tarz ve Vintage Butikler

Vintage tarzın yaygınlaşması ve özellikle 20li – 30lu yaş grubu arasında tercih edilmesi Vintage butikleri yaygınlaştırmıştır. Geçmiş dönemlerde kullanılan her türlü kıyafet, kemer, çanta, takı, gözlük gibi aksesuarlar Vintage butiklerin ürün yelpazesinde bulunmaktadır. Anne babamızın ve bizden önceki neslin, tabiri caizse tozlu sandıkları açılıyor, kenarda köşede kalmış, hatırası var düşüncesi ile sakladıkları kıyafetleri, çantaları, aksesuarları ortaya çıkıyor ve Vintage butiklerin vitrinlerini süslüyor. Vintage butikleri birbirleri arasındaki rekabette bir adım öne çıkaran en önemli unsur Vintage ürünlerin zarar görmeden ve hijyenik olarak temizliğinin yapılmasıdır. Sonuçta yıllar önce kullanılan ürünün satılıp tekrar kullanılması için temizliğinin de özenli ve yeni gibi yapılması gerekmektedir. Hem sosyal medya butiklerinde hem de fiziki mağazacılıkta Vintage butikler çok rağbet görmektedirler. Kullanılmış eşyaların yaşanmışlıkları olduğu için ve bu yaşanmışlıkları hissedebilmek adına Vintage tarzı eşyaları tercih eden kişiler Vintage butiklerin müdavimleri olmuş durumdalar.

Vintage pazarları, ülkemizde son 2-3 yıldır yaygınlaşsa da, yurtdışında çok öncelerde başlamış bir akımdır ve çok yaygındır. Eski dönemlerde kullanılan eşyaların satışının yapıldığı pazarlarda kıyafetten mutfak eşyasına, takıdan süs eşyalarına kadar her türlü eşya satışı yapılmaktadır. Vintage meraklıları bu pazarların da sıkı takipçisidir.

 

Retro ve Vintage Arasındaki Fark

Retro ve Vintage arasındaki farkın en basit anlatımı, Retro eski görünümlü yeni üretilmiş eşya , Vintage eski eşyadır. Retro eşyalar eski görünüm verilmiş, geçmiş yılların izlerini taşıyan, geçmiş yıllarda moda olan modeller örnek alınarak günümüzde üretilmiş, kullanılmamış eşyalardır. Vintage ise eski ve kullanılmış eşyaların günümüzde tekrar kullanılmasıdır. Bu farkı örnekle anlatmak istersek; annemizin, anneannemizin 1970′ li yıllarda giydiği İspanyol paça pantolonu sandıktan çıkarıp kullanmaya başlamamız Vintage tarz, giyim markalarının İspanyol paça pantolon üretmeleri Retro tarzdır.

 

Vintage Cafe – Retro Cafe

Retro ve Vintage konusuna değinmiş iken, eski eşyaların dekor olarak kullanıldığı Vintage cafelerin son yıllarda buluşma noktası olarak tercih edilen mekanlar olmaya başladıklarına değinmemek olmazdı. Vintage cafelerde hem dekor hem oturma alanı hem de serviste kullanılan mutfak gereçlerinde geçmiş dönemlerde kullanılan eşyalar tercih edilir. Eski görünümlü ama yeni üretilmiş eşyaların dekor olarak, oturma alanı olarak kullanıldığı Retro cafeler müşterilerini eskilere götürüyor olsa da, Vintage cafeler daha tercih edilir yerler olmaktadır.

İster Retro, ister Vintage; aslında tek bir gerçek var: Her zaman dediğimiz gibi, Geçmişi özlüyoruz!

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir