Yazar : admin
Nerede O Eski Bayramlar

Millet olarak birlik beraberliğimizin en güzel göstergeleri, manevi duygularımızın ön plana çıktığı günler Ramazan ve Kurban bayramlarıdır. Özellikle bayram günü yaklaştıkça, büyüklerimizden sık sık ‘ Nerede o eski bayramlar’ serzenişini duyarız. Bayram ziyaretleri ve bayram harçlıkları başta olmak üzere dini bayramların unutulmaya başlanan adetler, yaşça büyük olan insanların geçmiş bayramlara özlemini doğurmaktadır.

İş hayatında olan insanların çoğalması, şehir yaşamının karmaşık ve yorucu olması, yeni neslin bayramların anlam ve önemini anlamaktan uzaklaşması sebebi ile bayramlar, eski coşkusunu maalesef ki yitirmiştir. Bayramların anlam ve önemini yitirmesinin ve ‘nerede o eski bayramlar‘ serzenişini çok sık duymamızın en önemli sebebi, son 10 yılda bayram eşittir tatil algısının zihinlere iyiden iyiye yerleşmiş olmasıdır. 3,5 gün tatil olan Ramazan Bayramı ve 4,5 gün süren Kurban Bayramı süresince, özellikle iş hayatında olan kesim tarafından büyüklere bayram ziyareti gibi bayramın anlam ve önemini ifade eden faaliyetler yerine, fırsattan istifade tatil yapılmaktadır. Hafta sonu ile de birleştirilerek 9 güne çıkarılan bayram tatilleri ilk bakışta güzel görünse de, geleneklerimizden ve manevi duygularımızdan bizi yavaş yavaş uzaklaştırmaktadır.

Oysa ki bayramlar gelenekler yaşatılarak ve bu yapılırken de tatil ihmal edilmeksizin değerlendirilebilir. 3 gün, 5 gün ya da 9 gün olan bayram tatillerinin 1 – 2 günü bayram ziyaretine ayrılıp, diğer günleri tatil amaçlı kullanılabilir. Hem büyüklere bayram yaşatılmış olur, hem bayramların manevi havası hissedilmiş olur, hem de tatil ihtiyacı karşılanmış olur.

Eski Bayramlar ve Özlenenler

  • Bayram tatillerinin, yurtiçi ve yurtdışında tatil beldelerinde tatile gidilerek değerlendirilmesi sonucu, büyüklere bayram ziyaretlerinin azalması.
  • Günümüzde, istediğimiz her şeye çok kolay ulaşır durumda olmamız bayramların önemini azaltmaktadır. Bayramların en güzel özelliği, özellikle çocuklara bayramlarda yeni kıyafetler alınıp bayram günü çocukların yeni kıyafetlerini giyip, büyüklerin ellerini öpmesidir. Eskiden imkanların kısıtlı olması sebebi ile, çocuklara yeni kıyafet almak için bayramlar beklenir ve çocuklar bayramda yeni kıyafet alınıp yeni kıyafetlerini giyeceği için heyecanlanırdı. Fakat şimdiki zamanda çocuklara sadece bayramlarda değil, her zaman yeni kıyafet alınabilme imkanı olduğu için bu heyecanlar kalmamıştır.
  • Eski zamanlarda bayram sabahı yeni alınmış kıyafetlerini heyecanla giyen çocuklar, önce büyüklerinin ellerini öperler, bayram harçlıklarını ve bayram şekerlerini alırlar, ondan sonra da mahallede komşuların kapılarını çalıp bayramlaşmaya giderek hem harçlık hem bayram şekeri toplarlardı. Günümüzde ise bu bayramlaşmalar özellikle büyükşehirlerde yok denecek kadar azalmış, daha küçük yerleşim yerlerinde hala yaşatılmaya çalışılmaktadır.
  • Akraba ve eş dost ziyaretlerinin azalması da nerede o eski bayramlar sözlerinin çok duyulmasının sebeplerinden biridir. Aile büyüklerine, akrabalara eş dosta yapılan bayram ziyaretleri hem aile ve arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirmekte hem de bayram havası yaşatmaktadır.
  • İletişimin bu kadar kolay olmadığı zamanlarda, internet bir yana telefon ile iletişimin bile sınırlı olduğu zamanlarda uzakta olan akrabaların arkadaşların bayramlarını kutlamak için posta ile bayram kartpostalları gönderilirdi. Kartpostallara güzel bayram dilekleri yazılır ve posta ile gönderilirdi. Günümüzde telefon ve internet aracılığı ile iletişimin yaygınlaşması ile sms, whatsapp mesajları ile bayram kutlamaları yapılmaktadır. Bu şekilde mesajlaşma yolu ile yapılan kutlamalar ise toplu mesaj gönderimi şeklinde yapıldığı için, kişiye özel mesajlar olmayıp samimiyetten uzak mesajlardır.
  • Eskiden günler öncesinden bayram için bayram temizliği yapılırdı. Temizlik her zaman yapılan bir şey olmasına rağmen bayram temizliği için hanımlar daha özenli olurlardı. Arefe günü bayram tatlıları yapılırdı. Oysa günümüzde bayramlar normal bir gün gibi karşılanmaktadır.
  • Bayram gününün başlangıcı bayram namazı ile yapılırdı. Aile büyükleri ile gidilen bayram namazları bayramın manevi duyguların en yoğun yaşandığı yerlerdir. Günümüzde ise yeni neslin katılımının düşüklüğü ile bayram namazları önemini yitirmektedir.

 

Bu duygularımız tüm halkımızca paylaşılıyor olacak ki, bayramlar yaklaşırken eski bayramlara olan özlemi reklamlarda, reklam mesajları olarak görmekteyiz.

Eski bayramları özlüyorsanız, “Bayramlarda Çocuk Olmak” başlıklı yazımızı da beğeneceğinize inanıyoruz.

 

 

 

 

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir