Yazar : admin
Geçmişi Neden Özlüyoruz ?

80′ ler ve/veya 90′ lar dendiğinde o dönemi yaşayanların yüzünde hafif bir tebessüm oluştuğu mutlaka sizin de dikkatinizi çekmiştir. Hiç düşündünüz mü, neden neredeyse istisnasız olarak hepimiz aynı davranışı sergiliyoruz? Nostalji özlemi ile doluyuz.

Nostalji sevenlerin bloğu Nostalgia Wall olarak bizler de bu konu üzerine biraz kafa yormak istedik ve kendimizce sebepleri ortaya koymaya çalıştık.

Aslında geçmişe özlem duymamızın temel nedeni çok basit, sebep o günlerde gerçekten mutlu olmamızdı. Hem toplumsal hem de bireysel olarak. O dönemlerde çocuk olanlara sorun, çocukluklarının çok mutlu geçtiğini söyleyeceklerdir. Peki, neden mutluyduk ?

Bir çok neden sayabiliriz sanırım: Belki teknolojinin bu denli hayatımızın içine girmemiş olmasıydı neden, belki de insanların halen değerlerine sıkı sıkıya bağlı olmasıydı. Belki aile içi iletişimin, belki de akrabalık ilişkilerinin çok daha sıkı olmasıydı. Benmerkezcil düşüncenin bu denli yayılmamış olması ve materyalizmin ayıplandığı günler olması da önemli bir neden olabilir. Kitlelerin bu kadar tüketime yönlendirilmemesi de olası nedenler arasında. İnsanların tüketemediklerinde mutsuz olmasının ihtimal dışında kalması da. Bir şeyi elde etmek için çok daha fazla çaba göstermek, elde edildiğinde ona verilen değeri arttırdığı için her şeye daha büyük bir değer atfetmek de sayılmalı mutlaka.  Uzak bir ihtimal ama, belki de AVM’ lerdir sorun veya internet.

Görüldüğü üzere bir çok neden saymamız mümkün. Bu sayı kolaylıkla çok daha fazla arttırılabilir. Üstelik hepsi de akla yatkın argümanlar olarak görünüyor. Ancak ne olursa olsun ortada bir sorun olduğu aşikar ve nedeni ne olursa olsun hepimizin geçmişe özlem duyduğu bir gerçek.

Peki ne yapmalı? Geçmişe takılıp kalmalı mı, günümüzü yaşamadan ? Yoksa sürekli geçmiş özlemini dile getirerek mutsuz mu olmalı? Bizce hiçbirisi değil yapılması gereken. Yapılması gereken, bugünü yaşarken geçmişi unutmamak, unutturmamak, geçmişin güzel olan yanlarını sürekli olarak yeni nesillere aktarmaya çalışmak. O günlerin özlemle hatırlanan her bir anını zihinlerde tekrar yaşamak ve özellikle gençlere mutluluğu anlatmak. Bugünden farklı olarak sahip olunan mutluluğun kaynaklarını göstermek belki de.

İşte biz de tam bu amaçla yayınımızı sürdürmekteyiz: Zihinlerimizde yer etmiş olan ve o günlerde bizleri mutlu eden, şu anda hatırladığımızda ise bizlere tebessüm ettiren şeylere dair internete birer kayıt düşmek amacı ile ve nostalji tutkunlarının destekleriyle…

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorumlar

  1. Retro ve Vintage Nedir? - NOSTALGIA WALL

    […] İster Retro, ister Vintage; aslında tek bir gerçek var: Her zaman dediğimiz gibi, “Geçmişi özlüyoruz!“ […]

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir