Yazar : admin
Türk Filmleri : Yeşilçam Sineması ‘nın Tarihçesi

Türk Sinemasının, nam-ı diğer Yeşilçam ‘ın tarihi 1914 yılına dayanır. 14 Kasım 1914 tarihinde Fuat Uzkınay tarafından çekilen ve bir abidenin yıkılışının görüntülendiği ‘Aya Stefanos Rus Abidesinin Yıkılışı’ adındaki belgesel film Yeşilçam ın ilk filmi olarak tarihe geçmiştir ve Türk filmleri için perdeyi aralamıştır. Türk sinemasının temellerini atıp ciddi bir kurum haline getiren, Türk sinemasını ciddi bir kurum haline getiren ise Enver Paşa’ dır.

1922 yılında Türkiye nin ilk özel film şirketi Kemal Seden tarafından, Kemal Film adıyla kurulmuştur.

1931 yılında ilk sesli Türk filmi “İstanbul Sokaklarında”, 1949 yılında da ilk Türk korku filmi “Çığlık” çekilmiştir.

1920 ve 1930′ lu yıllarda Yeşilçam, tiyatronun etkisi altında kalmıştır. Bu döneme Tiyatrocular Dönemi adı verilmiştir. Tiyatrocular dönemine Muhsin Ertuğrul damga vurmuştur.

1940 yılından başlayarak, Yeşilçam tiyatronun etkisinden kurtulmaya başlamış ve kendi gücüyle sinema yıldızları yaratarak bazı seneler 300′ ü aşan adetlerde film çekilmiştir.

İlk zamanlar Hollywood ve Mısır sinemasının etkileri olsa da, bir süre sonra Yeşilçam kendi çizgisini bulmuş ve 1950′ li yıllardan sonra Yeşilçam ve Türk filmleri, deyim yerindeyse altın çağını yaşamıştır.

Yeşilçam’ ın ilk kadın yıldızı Cahide Sonku’ dur.

Yeşilçam’ ın dönüm noktalarından birisi kabul edilen ve 1963 yılında çekilen Susuz Yaz filmi , Necati Cumali’ nin aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmış ve filmin yönetmenliğini Metin Erksan yapmıştır . Başrollerde Hülya Koçyiğit ve Erol Ta’ ın rol aldıkları Susuz Yaz, 1964 yılında Berlin Film Festivali’ nde Altın Ayı ödülünü almış ve bir uluslararası film festivalinde ödül alan ilk Türk filmi olmuştur.

Günümüzde her yıl düzenlenen Antalya Altın Portakal film Festivali de bu dönemde, 1964 yılında düzenlenmeye başlamıştır.

1960′ lı yıllarda çocuk yıldızlı filmler Yeşilçam’ ın gözde filmlerinden olmaya başlamıştır. Zeynep Değirmencioğlu’ nun canlandırdığı Ayşecik karakterini anlatan ‘Ayşecik’ filmi ile beraber, isimlerinin sonuna -cik,-cak ekleriyle daha sevimli gelen isimlerle çocuk yıldızlı filmler çekilmeye başladı . Ömercik (Ömer Durmaz ), Sezercik (Sezer inanoğlu), Yumurcak (İlker İnanoğlu) isimli Türk filmleri bu filmlere verilebilecek en güzel örneklerdir.

1960′ lı ve 1970′ li yıllarda güzellik yarışmalarında derece alan güzellerin, Yeşilçam filmlerinde başrol oynadığı ve güzelliklerinin de etkisi ile yıldızlarının parladığı bir dönemdir. Belgin Doruk, Filiz Akın , Hülya Koçyiğit güzellik yarışmalarında derece alıp, sonra da Yeşilçam’ da filmlerde rol alan güzellerdir.

1960′ lı yıllar Yeşilçam’ a güzellik yarışmalarında derece alan güzelleri kazandırırken , yakışıklı jönler de Yeşilçam sinemasına giriş yapmaktaydı. Unutulmayacak  jön  ‘Taçsız Kral’ lakaplı Ayhan Işık ile başlayan Yeşilçam’ daki yakışıklı jön akımı, Ediz Hun, Göksel Arsoy, Cüneyt Arkın ile devam etmiştir.

1971 ve 1980 yılları arasında renkli filmler siyah beyaz filmleri geride bırakmıştır. Ayrıca bu yıllarda Yeşilçam’ da çizgi film çalışmaları da ön plana çıkmıştır.

Ses sanatçısı olmasına rağmen hem oyunculukları ile hem de sesleriyle sinema filmlerinde rol alan şarkıcılar da Türk sinemasının bu dönemlerinde boy göstermişlerdir. Emel Sayın ve Zeki Müren en güzel örneklerdir.

Yeşilçam deyince akla gelen en önemli kadın sanatçı Türkan Şoray’ dır. Acı Hayat filmiyle Yeşilçam’ a adım atan Türkan Şoray’ ın bu filmi, çekildiği yıl sinema eleştirmenleri tarafından Yılın filmi seçilmiştir ve Türk filmleri arasındaki müstesna yerini almıştır.

1970′ li yıllarda Yeşilçam’ a damga vuran yapıt, Rıfat Ilgaz’ ın aynı adlı romanından uyarlanan, Ertem Eğilmez’ in yönettiği , Kemal Sunal, Şener Şen, Münir Özkul, Adile Naşit, Halit Akçatepe ve Tarık Akan’ ın, Ayşen Gruda‘ nın başrollerini paylaştığı, senelerce tekrar tekrar ve her defasında aynı zevkle izlenen Hababam Sınıfı serisidir. Hababam Sınıfı Yeşilçam’ ın başyapıtlarındandır.

Yine 1970′ li yıllarda çekilen Battal Gazi ve Malkoçoğlu filmleri, halk kahramanlarının mücadelesini anlatmaktadır. Cüneyt Arkın’ ın kahramanını canlandırdığı bu tür filmler o dönem çok tutulmuştur.

Aynı dönemde Erotik Türk filmleri de bir furya haline gelmiş ve günümüzde dahi hatırlanan, çoğu komedi ağırlıklı filmler birbiri ardına vizyona girmiştir. Bu döneme adını yazdıran oyuncular Sermet Serdengeçti, Arzu Okay, Mine Mutlu, Emel Aydan, Figen Han, Zerrin Egeliler olarak sayılabilir. 1980′ li yıllara gelindiğinde ise, her ne kadar erotizm düzeyi azalmış olsa da, Yeşilçam’ da daha cüretkar pozlar veren kadınların başrollerde olduğu filmler ağırlıktaydı. Afrodit lakaplı Banu Alkan, Ahu Tuğba, Harika Avcı, Serpil Çakmaklı bu isimlere örnek verilebilir.

1990′ lı yıllarda ise Türk sineması ve Yeşilçam uluslararası festivallerde etkin bir rol almakta ve bu festivallerden ödülle dönmekteydi. Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Tabutta Rövaşata, Ağır Roman, İstanbul Kanatlarımın Altında, Eşkiya gibi kült filmler bu dönem filmlerindendir. Modern Türk sinemasının başlangıcı da bu yıllar kabul edilmektedir.

En çok izlenen Türk filmleri

Çeşitli kaynaklarda, Yeşilçam’ ın en çok izlenen 10 Türk filmi şöyle sıralanmaktadır:

 • Tosun Paşa (Tosun Paşa : En Komik Türk filmi başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız)
 • Dünyayı Kurtaran Adam
 • Ateş Böceği
 • Şoför Nebahat
 • Gelinlik Kızlar
 • Gulyabani
 • Gülen Gözler
 • Neşeli Günler
 • Turist Ömer
 • Kibar Feyzo

Türk sinemasına neden Yeşilçam deniyor?

Bildiğiniz gibi Yeşilçam, İstanbul’ un Beyoğlu semtinde, Taksim’ e yakın bir kısmında ve İstiklal Caddesi üzerinde yer alan bir sokak. 1980 yılı öncesinde film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhanelerinin bu sokakta bulunması nedeniyle Türk sineması yıllar içerisinde kısaca Yeşilçam olarak anılmaya başlanmıştır.

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

2 Bulundu

 1. Kemal Sunal Filmleri : Çözülemeyen Bir Sır - NOSTALGIA WALL

  […] Eğilmez’ in Türk sinemasınının tartışmasız en iyi filmlerinden biri olan Hababam Sınıfı‘ nda, İnek Şaban […]

  Cevapla

  Selvi Boylum Al Yazmalım : Bir Yeşilçam Başyapıtı - NOSTALGIA WALL

  […] ve 1980’li yıllarda Yeşilçam’ da çekilen çoğu film gibi Selvi Boylum Al Yazmalım filmi de tutkulu bir aşk hikayesini […]

  Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir