Yazar : admin
Selvi Boylum Al Yazmalım : Bir Yeşilçam Başyapıtı

Türkan Şoray ve Kadir İnanır ‘dan Bir Başyapıt : Selvi Boylum Al Yazmalım

Yeşilçam filmleri arasında başyapıt kategorisine dahil edilebilecek bir çok film vardır. Bunlardan birisi de hiç şüphesiz ki Selvi Boylum Al Yazmalım ‘dır. Türkan Şoray ve Kadir İnanır ‘ın devleştikleri bu güzel film, 1977 yılında çekilmiş ve 1978 yılı Nisan ayında gösterime girmiştir. Rus yazar Cengiz Aytmatov’ un “Kırmızı Eşarp” romanından uyarlanan, senaryosu Ali Özgentürk tarafından yazılan filmi, Türk sinemasının duayen yönetmeni Atıf Yılmaz yönetmiştir. Filmin başrollerini Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin paylaşmıştır.

Selvi Boylum Al Yazmalım, 1977 yılında çekilen bir film olmasına ve filmin üzerinden 40 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen herkes tarafından günümüzde bile heyecanla ve en yoğun duygularla, çoğu zaman gözyaşlarıyla izlenen bir filmdir.

1970’li ve 1980’li yıllarda Yeşilçam’ da çekilen çoğu film gibi Selvi Boylum Al Yazmalım filmi de tutkulu bir aşk hikayesini anlatıyordu. 

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM FİLMİNİN KONUSU

Filmde “Selvi Boylu” İlyas (Kadir İnanır) ve “Al Yazmalı” Asya (Türkan Şoray) arasında tutkulu ve sonu mutlu sonla bitmeyen bir aşk hikayesi anlatılmaktadır. İlyas ve Asya birbirine körkütük sevdalılardır. Fakat İlyas’ ın Asya’ yı aldatması, içki düşkünlüğü, kıskançlık gibi kötü alışkanlıkları sonucu bu dillere destan aşk, İlyas ve Asya’ nın ayrılmasıyla sonuçlanır. En yakın arkadaşı, üzerinde “Aldırma Gönül” yazan kamyonu olan ve bu kamyonu ile inşaatlara hafriyat taşıyan İlyas evini terkeder. İlyas’ ın evi terketmesi ile,  çocuğu Samet ile çaresiz kalan Asya bu dönemde Cemşit (Ahmet Mekin) ile tanışır. Cemşit, bu zor zamanlarında Asya’ ya destek olmuş, Asya ve oğlu Samet’ e kol kanat germiştir. Bir süre sonra İlyas geri döner. Asya’ nın ve oğlu Samet’ in kendisine geri dönmesini ister. Asya, İlyas’ ın geri dönmesiyle, dillere destan büyük bir sevdayla bağlı olduğu İlyas ile kendisine zor zamanlarında destek olan, belki de hayatta kalmasını sağlayan Cemşit arasında kalır, bir seçim yapmak zorundadır. Oğlu Samet’ in Cemşit’ e ‘Baba’ demesi neticesinde, zor da olsa bir karar veren Asya tercihini Cemşit’ ten yana kullanır. İlyas “Arkadaşım!” dediği kamyonuyla baş başa kalır ve film sonlanır.

HER YÖNÜYLE FARKLI BİR FİLM

Filmin final sahnesinde Asya’ nın ‘Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti,  sözleri ve bu sözlerin sonunda Cemşit’ i seçmesi, Selvi Boylum Al Yazmalım filminin final sahnesinin adını, üzerinden yıllar geçse de efsaneleşen final sahnelerinden birisi olarak sinema tarihine altın harflerle yazdırmıştır.

1970’li ve 1980’li yıllarda Yeşilçam’ da çekilen Türk filmleri çoğunlukla aşk hikayeleriydi ve bu aşk hikayeleri de mutlu sonla biterdi. Selvi Boylum Al Yazmalım hem tutkulu aşk hikayesini farklı işleyiş tarzı ile, hem de mutlu sonla biten filmlerin aksine mutlu olmayan bir finale sahip olması sebebiyle, diğer Türk filmlerinden ayrılmaktadır.

Selvi Boylum Al Yazmalım filminin finalinde Asya‘ nın ‘Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti,’  sözleri insanların sevgi kelimesini ve hayatlarında sevginin rolünü sorgulamalarına yol açmıştır. Filmin final sahnesindeki bu unutulmaz söz, günümüzde özellikle sosyal medyada da çok sık kullanılmaktadır. Filmin senaryo yazarı Ali Özgentürk, her kesimden farklı yaş grupları tarafından benimsenen bu sözü, kızını karda okula götürürken yazdığını belirtmiştir.

Televizyon kanallarının çoğalması ile Selvi Boylum Al Yazmalım filmi televizyon kanallarında da sık sık gösterilmiştir ve halen gösterilmektedir. Türk filmlerine ön yargılı olan kişilerin bile severek izlediği bir film olmuştur.  Sevgi ve emek üzerine, defalarca seyredilmesine rağmen bıkılmayan bir sinema klasiği haline gelmiştir.

Asya ve İlyas’ ın, İlyas’ ın  Aldırma Gönül yazılı kamyonunun üzerinde birbirlerine sarılmış pozunun bulunduğu film afişi de Türk sinemasının klasikleşen simgelerinden olmuştur.

Filmin kendisi kadar müzikleri de 40 yılı aşkın süredir gündemdedir ve kitleler tarafından duygu yoğunluğu ile dinlenmektedir. Filmin müzikleri Anadolu Rock müziğinin temsilcisi Cahit Berkay tarafından yapılmıştır.

Türk sinemasının başyapıtları arasında bulunan Selvi Boylum Al Yazmalım filmi 1978 yılı Altın Portakal Film Festivali’ nde “En İyi 2. Film” ödülüne layık görülmüştür.

Filmin çekim yeri olarak ise, o dönemde Adana’ ya bağlı olan Osmaniye seçilmiştir.

Filmin tamamı Youtube üzerinden de izlenebilir:

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Yorumlar

    Kadir İnanır : Türk Sinemasının Jönü - NOSTALGIA WALL

    […] Selvi Boylum Al Yazmalım, Yılanların Öcü, Tatar Ramazan, Bodrum Hakimi gibi unutulmaz filmleriyle hafızlara kazınan ve Türk sinemasının en beğenilen oyuncularından birisi olmayı başaran İnanır, oyunculuk kariyerine 1969 yılında katıldığı bir yarışmada kazandığı 1.lik ödülünün ardından rol aldığı çeşitli foto-romanlar ile başlamıştır. İlk filmi olan, 1968 yapımı “Yedi Adım Sonra” da yer aldıktan kısa bir süre sonra, başrollerin aranılan oyuncusu olmayı başardı. […]

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir