Yazar : admin
Seksenler Dizisi

2012 yılında TRT 1 de yayınlanmaya başlayan Seksenler dizisi tam 6 sezon boyunca ekranlarda olup, 228 güzel bölümden sonra, 2017 yılında final yaparak ekranlara veda etmiştir. Dizinin başrol oyuncuları, Rasim Öztekin, Şoray Uzun, İlker Ayrık, Özlem Türkad, Ayşe Tolga‘ dır.

Adından da anlaşılacağı gibi dizi film 80’li yıllarda klasik bir Türk ailesini ve yılların geçmesinin aile üyeleri ile çevrelerindeki mahalle üzerindeki etkilerinin anlatıldığı bir sit-com dizisidir. Seksenler dizisi o dönemi yaşayan, yani 80’li yıllarda yaşamış olan izleyiciler için tam bir geçmişe yolculuk ve nostaljidir. Yeni nesil için ise, o dönemlerde yaşanan hayata ilişkin birçok fikir vermektedir.

Seksenler Dizisinin Konusu

İstanbul’ un eski mahallelerinden birisinde karısı ile beraber yaşayan Fehmi Bey’ in 3 çocuğu, yaşadığı evi yıkıp kat karşılığı evi müteahhide vermek için kapısını çalarlar. Bu fikir ile bir araya gelen aile bireylerinin, hem yıkımını istedikleri ev ile ilgili hatıraları, hem birbirleriyle geçmişte olan anıları, hem de mahallede yaşadıkları olaylar ve aşkları gözlerinde canlanır.

Bir dönem dizisi olan Seksenler,  özel olarak hazırlanan çekim alanlarında çekilmiştir. 80’li yılların ruhunu yansıtan plak satıcısı, pastahanenin bulunduğu özel sokak çekim alanı yapılmıştır. Çekim alanı olarak 80’li yılları yansıtan dekorlar özel olarak hazırlandığı gibi, oyuncuların kıyafetlerinin, saç ve makyajlarının ve repliklerinin de 80’li yılları yansıtmasına özellikle dikkat edilmiştir.

Dizinin yapımcılığını üstlenen Birol Güven’ in bu dizi için, Amerika’ da 1998 – 2006 yılları arasında yayınlanan ve 1970′ li yılları anlatan ‘That’s 70’s Show’ dan esinlendiği iddia edilmektedir.

Siyasi ideoloji olarak sağcı – solcu kesimin iyice belirginleştiği ve bu iki kesim arasında fiziken ve fikir olarak çatışmaların çokça yaşandığı, siyasi darbelerin de yaşandığı 80’li yıllara ait yapımda, bu siyasi çatışmalara az da olsa yer verilmiştir.

Seksenler dizisi, 80’li yıllarda yaşamış kişiler için nostalji olsa da, o dönemleri görmemiş yeni nesil için farklı bir bakış açısı, isimlerini duyduğu bir çok şeyi görme imkanı vermiştir. Ülkemizde birçok yerde şimdiki zamanda da soba ile ısınılsa dahi , özellikle büyükşehirlerde yaşayan çocuklar ve gençler arasında sobayı bilmeyenler çıkabiliyor. Seksenler dizisi sobanın hayatımızda o dönemlerde nasıl önemli bir yerde olduğunu; sadece ısıtma değil, çamaşır kurutması, su ısıtma, kestane közleme gibi farklı amaçlar için de kullanıldığını izleyicilere göstermektedir.

Jetonla çalışan ankesörlü telefonlar (Telefon ile İlgili Unuttuğumuz 14 Nostaljik Şey başlıklı keyifli yazımızı okumak için tıklayınız), merdaneli çamaşır makineleri, okul yıllarımızda elimizden düşmeyen hatıra ve anket defterleri, tek kanalın çıktığı ve günde belli saatlerde yayın yapan televizyonları, plakları, dantel örtüleri bu dizi ile tekrar hatırlamış olduk. 80’li yılları yansıtan eşyaları hatırlamanın yanında, 80’li yıllarda insan ve toplum ilişkilerini de bu dizi ile tekrar yaşama ve yaşatma fırsatı bulduk. 80’li yıllarda komşuluk (Müsaitseniz Bu Akşam Annemler Size Gelecek başlıklı keyifli yazımızı okumak için tıklayınız) kavramları önemliydi. Evler en fazla 2 yada 3 katlı olduğu, çok katlı apartmanlar yapılmadığı için komşuluk ilişkilerinin samimiyetini bu dizide çok yakından  görebilmekteyiz. Evde annesi olmadığında komşunun kapısını çalan siyah önlüklü ilkokul öğrencisini Seksenler dizisinde sık sık seyretme şansımız oldu.

Seksenler dizisinin bize hatırlattığı bir değerimiz de, mahalle esnafı ile olan ilişkilerimiz ve gitgide yok olan mahalle esnafıdır.  Yıllar geçtikçe açılan süpermarketler ile, müşterisi azalan ve dükkanını kapatmak zorunda kalan mahalle bakkalları, açılan cafeler ile müşterilerini cafelere kaptıran pastanelerin hayatları da dizide çok güzel vurgulanmıştır. Ayrıca o dönemde mahalle esnafı ile olan güven ilişkisi de bugün eksikliğini hissettiğimiz duygulardandır. Evimizin anahtarını bile güvenerek teslim ettiğimiz mahalle esnafımız bugün müşterisizlikten kepenk indirmektedir.

Seksenler dizisine, mahalle esnafının hayatını ve zorluklarını çok güzel yansıtmasından dolayı Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu tarafından da bir ödül verilmiştir.

Seksenler Dizisinin Müzikleri

Dönem dizilerinin olmazsa olmazı müzikleridir. Seksenler dizisinin müzikleri de 80’li yılların müziklerinden oluşmakta ve hatıra dolu görüntüler bir yana, sadece müzikler bile kişiyi o yıllara götürmektedir. Ümit Besen ve Orhan Gencebay şarkıları başta olmak üzere “Seksenler dizi müzikleri” adında bir müzik albümü de piyasaya çıkmıştır.

Son Söz: İzlemediyseniz bile internette aratarak tüm bölümlerini baştan itibaren izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 

 

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorumlar

  1. DOKSANLAR DİZİSİ - NOSTALGIA WALL

    […] Seksenler dizisinin yapımcısı Birol Güven’ in imzasını taşıyan Doksanlar dizisi için Birol Güven ‘’sokakta oynayan son çocukların dizisi’’ tanımlaması yapmıştır. Birol Güven bu tanımlamasında haksız değildi. Çünkü 2000′ li yıllardan itibaren betonlaşmanın artması, yeşil alanların betonlaştırılması, insanlara güvensizliğin artması ile çocuklar sokaklarda oyun oynamak yerine evlere kapanmışlardır. Televizyon kanallarının çoğalması, internetin ilerlemesi, cep telefonlarının kullanılmaya başlanması ile çocuklar evlerde ve okullarda dört duvar arasında zamanlarını geçirmeye başlamışlardır. […]

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir