Yazar : admin
Polis Akademisi

Efsanevi komedi filmi Polis Akademisi ‘nin, Hugh Wilson yönetmenliğinde seyirci ile buluşması 1984 yılına denk gelmektedir. Polis Akademisi, günümüzde dahi izlerken, gülmekten kendimizi alamadığımız sayılı filmlerdendir. Gerek konusunun gerekse oyuncularının kaliteli ve farklı olması filme ayrı bir tat katmıştır. Polis Akademisi filmi 7 seriden oluşmaktadır. Son film 1994 yılında çekilmiş olup, ilk filminin dünya çapında 146.000.000 USD gibi ciddi bir hasılat elde ettiğini de söylemeden geçmemek gerekiyor. Gelelim bu harika serinin konusuna;

 

Polis Akademisi

Kent Valisi polis teşkilatındaki memur sayısının azalması nedeni ile ırk, cinsiyet, boy, kilo ve eğitim ayrımı yapmaksızın isteyen herkesin polis olabileceğini ve bunun için de Polis Akademisi ‘ne başvurabileceklerini açıklamıştır. Farklı ortamlardan farklı farklı karakterler seçmelere katılmaya karar verirler. Hepsinin geliş nedeni tabii ki aynı değildir. Hayatında dikiş tutturamadığı için gelenlerden tutun da, hapse gireceği için gelenlere kadar, çok farklı tipler vardır ve tabii ki bu çaylakları eğitmek için büyük çaba sarf eden deneyimli polislerimizin eğitim maceraları da ayrıca keyif vermektedir ve bu konu da serinin ilk filminde yer almaktadır.

Polis Akademisi 2 : İlk Görev

Çaylaklarımız Polis Akademisi ‘nden mezun olmuşlardır. Polis memuru olarak görevlerine başlamışlardır ancak, Los Angeles ‘ta çıkan olaylar karşısında emniyet teşkilatının başarısız olması nedeni ile fatura Akademi ‘ye kesilmiş olup; Lassard eski öğrencilerinden yardım ister.

Polis Akademisi 3: Eğitime Dönüş

Kahramanlarımız yaşadıkları şehirde iki tane polis akademisinin gereksiz olduğu kararı ile birinin kapatılacağını öğrenirler. Kendi akademilerinin kapanmaması için ellerinden geleni yapacaklardır. Ancak savaşacakları diğer akademi, Komutan Mauser ‘in deneyimli ve güçlü denizcilerinin akademisidir.

Polis Akademisi 4: Vatandaşlar Devriye’ de

Los Angeles ‘ta suç oranın artması ile kahraman polislerimiz sokakları suçlardan ve suçlulardan temizlemeye ant içmişlerdir. Bunun tek yolunun halkı yanlarına almak ve beraber savaşmak olduğuna inanırlar. Ancak bu bizim polislerimiz için sanıldığı kadar kolay değildir.

Polis Akademisi 5: Miami Sahili Görevi

Kahramanlarımız bu defa ödül töreni için Miami ‘ye davetlidir. Ancak havaalanında Lassard, yanlışlıkla milyon dolarlık elmas taşıyan çantayı kendi çantası ile karıştırması sonucu kaçırılır. Serinin bu filminde, saf komutanımızı kurtarma macerasına yer verilmektedir.

Polis Akademisi 6: Şehir Kuşatma Altında

Bu filmde kahramanlarımız şehirde birçok suç işleyen, terör estiren esrarengiz Wilson Heights Çetesi ‘nin peşindedirler. Şehri, yaşadığı bu kaos ortamından gene kahraman polislerimiz kurtaracaktır.

Polis Akademisi Moskova Görevi

Dünyadaki bütün güvenlik sistemlerini çökertmeyi hedefleyen Rus mafyası Konstantine Konali ile mücadele edemeyen Rusya, çözümü ünü sınırları aşmış olan Lassard ‘tan yardım istemekte bulur. Lassard ve onun sakar ekibi Rusya ‘ya davet edilir. Böylece Konali yi yakalamak için komik ve eğlenceli olaylar başlar.

Filmin karakterlerine bakacak olursak;

 • Mahoney (Steve Guttenberg) : Filmin en yakışıklı oyuncusu ve jönüydü diyebiliriz. Bu yakışıklılığının yanında da oldukça serseriydi. Filmi sadece onun için izleyen kız arkadaşlarımız bile vardı. Serinin ilk 4′ ünde yer almıştır.
 • Yüzbaşı Harris (George William Bailey ) : Komutan Eric Lassard ‘ı kendisine rakip olarak gördüğünden, onun sevdiği akademi öğrencilerine yapmadığını bırakmayan, üç kağıtçı olduğu kadar bir o kadar da antipatik bir karakterdir. Serinin 2 tanesi dışında tüm filmlerde rol almıştır.
 • Jones (Michael Winslow) : Ağzıyla her sesi çıkartan ve taklit yeteneği oldukça güçlü olan kahramanımızdı. Aynı sesleri çıkarmak için oldukça fazla zaman harcadığımız doğrudur. Filmin bütün serilerinde oynamıştır.
 • Hightower (Bubba Smith) : Ne yazık ki, 2011 yılında aramızdan ayrıldı. Uzun boylu, yardımsever, dev polis olarak hafızalarımıza kazındı. Filmin bütün serilerinde rol almıştır.
 • Komutan Eric Lassard (George Gaynes) : 2016 yılında aramızdan ayrılan komutan Lassard saflığı ile bilinirdi. Fanusundaki balıklara olan sevgisi de ayrıydı. Kahraman polislerimizin sevgisini de kısa zamanda kazanmıştı. Filmin 7 serisinde de yer aldı.
 • Callahan (Leslie Eastbrook) : Mahoney nasıl kızların gözdesi ise, Çavuş Callahan da erkeklerin gözdesiydi. Atışları ile hedefini tam 12′ den vuran kahramanımızın en etkili silahı ise iri göğüsleri idi. Serinin 6 filminde rol almıştır.
 • Tackleberry (David Graf) : Filmin serilerinde her türlü silahı iyi kullanan ve silahlara olan düşkünlüğü ile tanıdığımız kahramınımızı da maalesef 2001 yılında kaybettik.
 • Hooks (Marion Ramsey) : Kendisini “Kıpırdama Pislik!” repliği ile hatırlarız. Tiz sesi ve silahı tutuş şekli hafızalarımıza kazınmıştır.
 • Proctor (Lance Kinsey) : Harris istese canını bile verecek kadar saf olan karakterimiz aynı zamanda çok da yalakaydı.
 • Nick (Matt McCoy) : Serinin 5. Bölümünde tanıştığımız oyuncu, Mahooney’ den boşalan yeri doldurmak için gönderilmiştir. Komutan Eric Lassard ‘ın yeğenidir.
 • Zed (Bobcat Goldthwait) : Garip mimik ve bakışlara sahip oldukça çılgın bir karakterdi. Kötüleri çığlığı ile yakalardı.
 • Carl Sweetchuck (Tim Kazurinsky) : Badisi Zed’ in bağırması yüzünden sürekli gözlüğü kırılan filmin en ufak tefek polislerindendir.
 • Karen Thompson (Kim Cattrall) : Serinin sadece ilk bölümünde yer alan Karen, güzelliği ile hafızalarımıza kazındı.
 • Teğmen Mauser  (Art Metrano) : Serinin 2. ve 3. bölümlerinde yer alan oyuncu; özellikle 3. bölümde Lassard’ ın kurallara bağlı, daha güçlü görünen öğrencileri ile kıyasıya mücadeleye girer. Lassard’ ı çekemeyen karakterlerdendir.

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir