Yazar : admin
Kemal Sunal Filmleri : Çözülemeyen Bir Sır

Kemal Sunal Türk sinemasının eskimeyen, önemini hiçbir zaman yitirmeyen, toplumda herkesin kendinden bir şeyler bulduğu ölümsüz, 7′ den 70′ e, genç, yaşlı herkesin benimsediği  bir karakterdir. 1944 yılında İstanbul’ da doğan Kemal Sunal, sanat hayatına Kenter Tiyatrosu’ nda başlamıştır. Daha sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu’ nda oynadığı ‘Dün Bugün’ oyununda yönetmen Ertem Eğilmez’ in dikkatini çekmiş ve Ertem Eğilmez 1973 yılı yapımı ‘Tatlı Dillim’  adlı filmde oyuncu kadrosuna Kemal Sunal’ ı da dahil etmiştir. Böylece Kemal Sunal sinema sektörüne girmiş ve Kemal Sunal filmleri vizyona girmeye başlamıştır.

3 Temmuz 2000 tarihinde, henüz 56 yaşında iken hayata ve sevdiklerine veda eden Kemal Sunal, hayatı boyunca 82 filmde rol almış ve bu ” Kemal Sunal filmleri ” sayesinde milyonlarca insanın hayatına dokunmuştur.

Ertem Eğilmez’ in Türk sinemasınının tartışmasız en iyi filmlerinden biri olan Hababam Sınıfı‘ nda, İnek Şaban tiplemesi ile Kemal Sunal’ a rol vermesi, sinema izleyicisinin kalbinde bir daha kalkmamak üzere yer etmesini sağlamıştır. Hababam Sınıfı filminin yanı sıra, Süt Kardeşler, Salako, Katma Değer Şaban, Düttürü Dünya, Tosun Paşa, Salako, Davaro, Kibar Feyzo Kemal Sunal’ ın rol aldığı ve Türk halkını güldüren filmlerden sadece birkaçıdır.

Kemal Sunal filmlerinin gösterime girdiği 1970’li ve 1980’li yıllar Türk halkı için hem siyasi hem ekonomik sıkıntıların olduğu bir dönemdi.  Siyasi açıdan yaşanılan sorunlar ve hem darbelerin etkisi hem de ekonomik sıkıntılar sebebi ile ülkede olumsuz ve sıkıntılı bir hava vardı. Olumsuz havanın olduğu bu dönemlerde, Kemal Sunal filmleri izleyenleri günlük sıkıntılardan bir süreliğine de olsa uzaklaştırıp, gülümsetiyordu.

Kemal Sunal her ne kadar aralıksız olarak güldürüyor olsa da, her filminde aslında güldürürken düşündürmekteydi. Filmlerinde toplumsal sorunları, hayat pahalılığını, saf sevgiyi esprili şekilde ele alarak, aslında toplumsal mesajlar veriyordu. Bu toplumsal mesajlarda filmi seyredenler kendilerinden bir parça ve özellik bulmuşlardır. Belki de Kemal Sunal filmlerinin sırrı da tam bu noktada yatmaktadır.

Saf sevginin anlatıldığı Çöpçüler Kralı filminde, aşkın en güzel halini yaşattığı Ayşen Gruda‘ ya ithafen söylediği ‘’Parka gidiyormuş iki gözümün çiçeği’’ sözü günümüzde sevgiyi anlatmak için sık sık kullanılmaktadır ve gelecekte de kullanılacaktır.

Katma Değer Şaban filminde Almanya’ dan gelen rockçı Şaban ile, o dönemde gündemde olan “Katma Değer Vergisi” ne gönderme yapılmaktadır.

Kemal Sunal filmleri Türk sinemasında ve dünya sinemasında eşi rastlanmayan bir sevgiye, ilgiye sahiptir. İlginç bir özellik olarak Kemal Sunal filmleri, 10 yaşında olan, aslında çizgi film seyreden, ilgi alanı çizgi film olan çocuklar tarafından da, 20 -30 yaşında olup romantik -komedi seven kadın izleyiciler tarafından da, action- macera film tutkunu erkek izleyici tarafından da, dram seven orta yaş izleyici kesimi tarafından da defalarca izlendiklerinde dahi ilk defa seyrediliyormuş gibi ilgiyle, eğlenerek seyredilmektedir. İzleyici sevdiği bir komedi filmini 2 defa 3 defa seyredebilir, gülebilir ama 3 defadan fazla izlenip ilk defa seyreder gibi gülünen ve düşündürme özelliği , Kemal Sunal filmlerine özgü bir özelliktir.

Kemal Sunal filmleri hepimiz için aslında bir motivasyon kaynağıdır. Çoğu filminde Kemal Sunal ezilen, hor görülen, sevdiği kızdan karşılık görmeyen hatta sevdiği kız tarafından küçümsenen bir karakter olmuştur. Filmin ilerleyen bölümlerinde ise işinde başarılı olan, sevdiği kızın gözüne girmeyi başaran bir hikaye yazılmıştır. Bu konular komedi filmi formatında insanları güldüren repliklerle anlatılsa da, bu filmler hayatta pes etmemeyi motto haline getirmemizi öğütlemektedir. Motivasyon Kaynağı olan Kemal Sunal filmlerine örnek verecek olursak;

Yüz Numaralı Adam filminde, girdiği her işte başarılı olamayan fakir Şaban ünlü bir reklam yıldızı olmuştur. Atla Gel Şaban filminde, fakir bir karakter olan Şaban’ ın at yarışları sayesinde zengin olması konusu işlenmektedir.

Kemal Sunal, yarım bıraktığı üniversite eğitimine yıllar sonra tekrar başlamış ve 1995 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun olmuştur. Kemal Sunal, kendi filmlerine insanların neden bu kadar güldüğünü kimsenin araştırmamasından yola çıkarak yüksek lisans tez konusu olarak ‘’Komedyen kimliği ile Kemel Sunal ve Filmlerinin İncelenmesi ‘’ konusunu seçmiştir.

Nur içinde yat Büyük Usta !

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir