Gölgelerin Gücü Adına
Yazar : admin
Gölgelerin Gücü Adına

Bir zamanların efsane sözü  Gölgelerin Gücü Adına idi. Okulda, parkta, sokakta eline oyuncak bir kılıç veya kılıç benzeri bir tahta parçası alan her çocuğun haykırdığı bir slogan idi. Ben de bugünkü yazımı, çocukluğumuzun kurgusal kahramanı olan He-Man ‘e ayırmak istedim.

Kimdir Bu He-Man?

He-Man 1983 ile 1985 yılları arasında çekilen 130 bölümlük bir çizgi film serisidir.  Seride; He-Man ve arkadaşları Eternia’ yı ve şatosunun sırlarını İskeletor‘ un kötü planlarından korumaya çalışmaktadır. İskeletor ise seri içerisinde çok kötü lanse edilen bir yaratıktır.

Evrenin Hakimleri serisi, 1987′ de sinemaya uyarlanmasının yanı sıra; 1990 ve 1991′ de “The New Adventures of He-Man” adıyla ve 2002 yılında da “He-Man and the Masters of the Universe” serisi olarak yeni bir konseptle tekrar çekilmeye başlanmıştır.

Aslında He-Man, Eternia prensi Adam’ ın süper kahraman olan ikinci kişiliğidir. Daha çok alçak gönüllülüğüyle tanınmaktadır. Grayskull Castle’ ın (Gölgeler Şatosu) gizli güçleri, Adam’ ın kılıcı ile ilişkilidir. Kılıcını havaya kaldırarak “By the power of Grayskull, I have the power” der ve çok güçlü bir süper kahramana dönüşür. Bu söz serinin Türkçe eserlerinde “Gölgelerin gücü adına, güç bende artık” olarak çevrilmiştir. Yanından ayrılmayan dava arkadaşı korkak kaplan “Cringer” (Titrek) ise, bu sihirli söz ve kılıç sayesinde “Battlecat” (Atılgan) olmaktadır. Ne muhteşem bir kurgu !

he-man_atilgan

Gölgelerin Gücü Adına, He-Man Nasıl Ortaya Çıktı?

He-Man, karakterinin oluşması “Ne yapalım da Star Wars karakterlerine rakip yaratabiliriz?” düşüncesinden ortaya çıkmıştır. Dönemin büyük oyuncak firmalarından CPI ve Mattel, Conan’ ın aksiyon figürlerinin telif haklarını paylaşmak istemeyince, Mattel Firması “He-Man ve Kainatın Hakimleri” isimli figür serisine başlamıştır. CPI bu serinin Conan’ ın kopyası olduğunu söyleyerek dava açmıştır. İki firmanın da birbirini tongaya bastırma savaşı başlamıştır. Davayı Mattel’ in kazanması ile serinin üretimine devam edilir, fakat ilk olarak siyah saçlı üretilen He-Man’ in görüntüsünde ve mizacında değişikliğe gitme kararı verilir. 1983’ te de televizyon için bir çizgi karakter dizisi hazırlanır.

Günümüzde gençler maalesef He-Man’ i sadece “Fabulous Secret Powers” isimli kliple özdeşleştirseler de, biz aslını anlatalım. Cthulhu ile bile dalga geçiyorlar, pembe yelek giyen Prens Adam ile mi dalga geçmeyecekler sonuçta.

Bazen en zor zamanda veya tebessüm ile eskileri hatırlamak istediğimizde aklıma gelen sözdür aslında; Gölgelerin Gücü Adına ! 

 

Hemen belirtelim, eğer bir çizgi film tutkunuysanız ve eski çizgi filmleri özlemle hatırlıyorsanız, Tonton Ailesi ile ilgili yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz: Hop hop değiş Tonton

 

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir