doksanlar dizi
Yazar : admin
Doksanlar Dizisi

Başrollerini Recep Renan Bilek, Deniz Oral, Sinem Yener Ekşioğlu, Esra Dermancıoğlu, Derya Şensoy’ un paylaştığı Doksanlar dizisi, adından da anlaşılacağı gibi  90′ lı yılları anlatan bir dönem dizisidir. Aslında Doksanlar dizisine nostalji dizisi demek de doğru tabir olabilir.

Müteaahhit olan Nuri Tuncay (Deniz Oral) ve memur olan Bekir Tuncay (Recep Renan Bilek) kardeşler birbirleri ile küstürler ve konuşmamaktadırlar. Kardeşlerin eşleri ve çocukları da bu küslükten dolayı birbirleri ile konuşmamaktadırlar. Bu iki kardeşin yaşadığı mahalleyi ve mahallede geçen olayları, 1990 yılının yaz ayında yaşanan hikayeyi anlatan dizinin ilk bölümü 2013 yılı Haziran ayında ATV ekranlarında yayınlanmaya başlamıştır. 1 yıl ekranlarda olan Doksanlar dizisi 43 bölüm yayınlandıktan sonra 2014 yılında ekranlara veda etmiştir.

Seksenler dizisinin yapımcısı Birol Güven’ in imzasını taşıyan Doksanlar dizisi için Birol Güven ‘’sokakta oynayan son çocukların dizisi’’ tanımlaması yapmıştır. Birol Güven bu tanımlamasında haksız değildi. Çünkü 2000′ li yıllardan itibaren betonlaşmanın artması, yeşil alanların betonlaştırılması, insanlara güvensizliğin artması ile çocuklar sokaklarda oyun oynamak yerine evlere kapanmışlardır. Televizyon kanallarının çoğalması, internetin ilerlemesi, cep telefonlarının kullanılmaya başlanması ile çocuklar evlerde ve okullarda dört duvar arasında zamanlarını geçirmeye başlamışlardır.

90′ lı yıllar, 80′ li yıllardan farklı olarak darbe gibi siyasi olaylardan uzak bir dönemdir.

Doksanlar dizisinin çekimi için Kocaeli / Darıca da  90 lı yıllardaki yaşamı yansıtan bir set kurulmuştur. Kullanılan eşyalar ve mobilyalarla 90′ lı yılların esintisini sağlamak ne kadar önemliyse, oyuncuların kıyafet makyaj ve saç modellerinin de 90′ lı yılların izini taşıması önemliydi. Darıca’ da kurulan dizi setinin 90′ lı yılları yansıtması için o kadar özenilmişti ki, dizi setine Nostalji Müzesi deniliyordu.  Bayanlarda 90′ lı yıllarda abartılı makyajlar, kabarık saçlar ön plandaydı. Mobilyalarda da oymalı büyük koltuk takımları, gümüşlük dediğimiz camlı dolaplar, 12 kişilik yemek masaları göze çarpmaktaydı.

İlk özel TV kanallarının yayın hayatına başladığı, siyah beyaz televizyondan renkli televizyona geçişin yaşandığı, fastfood restaurantların ve fastfood yiyecek kültürünün yavaş yavaş hayatımıza girdiği, çocukların Pinokyo marka bisikletleri sürdüğü, pembe dizilerin hayatımıza yeni yeni girdiği ve pembe dizi karakterleri için üzüldüğümüz yıllardı 90′ lı yıllar. 90′ lı yılların otomobil markaları Doğan, Murat 131 ve zenginlerin kullandığı Mercedes marka otomobiller ile Magirus minibüsler de dizide yer almıştır.

90′ lı yılları yansıtan ve  unutulmaması gereken özelliklerden biri de kasetçalarlar ve kasetçalarda dinlenen kasetlerdir. Her ne kadar 90′ lı yıllar özel radyoların da yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladığı yıllar olsa da, sevdiğimiz şarkıcıyı / sevdiğimiz şarkıyı dinlemek için kaset alırdık. Doksanlar dizisi de kasetçalar ve kasetlerin yoğun olarak kullanıldığı bir dizi olmuştur.

Dönem dizilerinin dekor kadar önemli olan diğer özelliği de dizi müzikleridir. Doksanlar dizisinin müziklerinde de Cengiz Kurtoğlu, Sezen Aksu, Hakan Peker şarkıları ağırlıktadır. Cengiz Kurtoğlu’ nun Yıllar ve Liselim şarkıları dizide çok sık çalınmıştır. Doksanlar dizisi için özel olarak ‘Biz Sokaklarda Oynayan Son Çocuklardık’ isimli bir dizi müziği de yapılmıştır. Şarkının sözleri 90′ lı yıllara göndermelerle doludur.

90′ lı yılları yaşayan kesimin anılarını ve geçmişe dönük hatıralarını canlandıran Doksanlar dizisi, 2000′ li yıllarda doğan jenerasyon tarafından da ilgiyle seyredilmiştir.

Doksanlar dizisinde, günümüzde süpermarketlerin çoğalması ile oldukça az olan mahalle bakkalını da görüyoruz. 90′ lı yıllar bakkalların yine çoğunlukta olduğu yıllardı ama 90′ lı yılların sonuna doğru süpermarketlerin ve zincir marketlerin çoğalması ile bakkallar azalmıştı. Dizide bulunan çeyizci dükkanı çeyiz eşyalarının satıldığı yerdir, fakat günümüzde çeyiz kavramı pek olmadığı için bu meslek de kalmamıştır veya form değiştirmiştir. Yine dizide bulunan, eskici  dükkanlarına da günümüzde çok ender rastlanmaktadır.

Doksanlar dizisinin ilginç bir özelliği de dizide rol alan genç oyuncuların gerçek hayatta, dizinin geçtiği zaman olan 1990′ da henüz doğmamış olmalarıdır 🙂

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir