Ben Bu Yaz Nerdeydim ?
Yazar : admin
Ben Bu Yaz Nerdeydim ?

Kaç film repliği vardır, bunun gibi hafızalara kazınan ve anında hatırlayabildiğimiz. Ve kaç film vardır, onyıllar boyunca her izleyeni karnı ağrıyana kadar güldürebilmiş, üstelik defalarca izlenmiş olmasına rağmen. TV‘ de her rastladığımızda takılıp kaldığımız, serinin her bölümünü en az 20 kere seyrettiğimiz, neredeyse her repliğini ezbere bildiğimiz ama yine kahkahalarımıza engel olamadığımız, her yaşa her nesle ilham veren sihirli bir filmden, daha doğrusu bir kitaptan bahsediyoruz; tabii ki Hababam Sınıfı ‘ndan.

Bir çok araştırmaya konu olmuştur, özellikle Hababam Sınıfı ‘nın ve bununla birlikte neredeyse tüm Kemal Sunal filmlerinin Türk Halkı üzerindeki bağımlılık etkisinden. Hiçbir araştırma da tam olarak açıklayamaz aslında bu akıl ermez tutkuyu ve nedenini. Rıfat Ilgaz’ ın öğretmenlik yaptığı yıllardaki gözlemlerine dayanarak yazdığı ve 1957 – 1959 yıllarında yayınlanan Hababam Sınıfı serisi kitaplarında ve 1974 yılında sinemaya uyarlanan filmlerde de bu tutku vardır, okuyucu ve izleyici tarafında. Belki üstadın doğru gözlemleri, belki hepimizin lisede benzer hikayelere sahip olmamız, belki oyuncu kadrosu, belki replikler, belki de hepsi birer iz bırakır izleyicinin zihninde.

Ben Bu Yaz Nerdeydim ? Repliği

Badi Ekrem’ in (Şener Şen) Hababam Sınıfı Uyanıyor filmindeki “Ben bu yaz nerdeydim?” sorusu ve İnek Şaban’ ın (Kemal Sunal) verdiği cevap, başka hangi filmde böyle aklımıza kazınmıştır? Sadece bu iki ana karakter mi? Tabii ki hayır, şu kadroya ve hayat verilen karakterlere bir bakar mısınız: Kel Mahmut (Münir Özkul), Külyutmaz Necmi (Ertuğrul Bilda), Müfettiş Hüseyin Şevki Topuz (Ergin Orbey), Domdom Ali (Feridun Şavlı), Hafize Ana (Adile Naşit), Akil Hoca (Akil Öztuna), Güdük Necmi (Halit Akçatepe), Damat Ferit (Tarık Akan), Hayta İsmail (Ahmet Arıman), Paşa Nuri (Sıtkı Akçatepe) ve daha bir çok usta.

Esere asıl ölümsüzlük kazandıran film serisinin yönetmeni Ertem Eğilmez’ e ne demeli? O yılların imkanları ile ve bir çoğu amatör olan oyuncular ile, böyle bir şaheserin çekilmesi de, her bir oyuncunun canlandırdığı karakteri adeta yaşaması da ayrı bir mucize.

İlklerin filmleridir Hababam Sınıfı filmleri. Ayşen Gruda ilk defa ekranda boy gösterir mesela. Şener Şen ile Kemal Sunal’ ın birlikte oynadıkları ilk filmdir Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı. Bunlar gibi daha bir çok özelliği vardır Hababam Sınıfı filmlerinin ve günümüzde her birisi bir sırrın ifşası şeklinde yansır medyaya.

Tahmin ediyoruz ki, daha bir 40 yıl daha Türk halkının sevgilisi olmaya devam edecektir Hababam Sınıfı. Bu arada; başlıkta sorduğumuz sorunun cevabının “Montreal” olduğunu da söylemeden bitirmeyelim yazımızı. Zaten cevabı çok iyi bildiğinizi bilsek de…

Badi Ekrem (Şener Şen)

 

Filim’den bir kesit

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorumlar

  1. comments user

    Çaki

    Nasıl bir seri bu hala anlamış değilim . Sanırım tek anlamayan da ben değilim. Hangi sahnenin geleceğini bile bile izleyip ve sonra hunharca gülmek bu filmlerin tadını şimdi bulmak imkansız. 100 kere 500 kere yenileri çekilse de hiçbir zaman bu tadı bulamayız. Ben böyle Oyuncu kadrosunun iyi olduğu bir film daha izlediğimi hatırlamıyorum . İyi ki vardınız

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir