13. Cuma
Yazar : admin
13.Cuma (Friday the 13th)

Bugün, tarihin karanlık ve korku dolu filmlerinden birisi olan 13.Cuma konusunda okuyucularımızı biraz aydınlatmak istiyoruz.

Eskilerin en kıymetli filmlerinden olan ve 9 Mayıs 1980 tarihinde ilk kez gösterime giren film en iyi 100 film arasındadır. Yönetmenliğini ve senaristliğini Sean S. Cunningham’ ın yaptığı ve Kevin Bacon, Adrienne King, Jeannine Taylor, Ari Lehman ve Betsy Palmer gibi isimlerin başrolünü paylaştıkları film oldukça büyük bir başarı elde etmiş, büyük bir hayran kitlesi toplamış ve o dönemdeki bir çok film gibi seri olarak çekilmiştir.

13. Cuma Film Serisi

İlk filmi 1980 yılında “13.Cuma” olarak vizyona girmiştir. Bu tarihten yaklaşık bir yıl sonra, 1981 yılında “13.Cuma 2. Bölüm” ismi ile ve ilk filmin devamı niteliğinde olan serinin 2. filmi yayınlanmıştır. Hayranlarından çok uzak kalmadan “13.Cuma 3. Bölüm” ile 1982 yılında, “13.Cuma Son bölüm” ile de 1984 yılında izleyiciler ile buluşulmuştur. Ardından; “13.Cuma Yeni Bir Başlangıç” 1985 yılında, “13.Cuma 6 Bölüm Jason Yaşıyor” 1986 yılında, “13.Cuma 7. Bölüm Yeni Kan” 1988 yılında, “13.Cuma 8. Bölüm Jason Manhattan’da” 1989 yılında, “Jason Goes to Hell The Final Friday” ise 1993 yılında seyircinin beğenisine sunulmuştur. Daha sonra verilen uzun bir aranın ardından, takvimler 2001 yılını gösterdiğinde “Jason X” ile ve yine uzunca bir aradan sonra 2009 yılında “13. Gün” ile  seri tamamlanmıştır.

13. Cuma’ nın Konusu

Camp Crystal Lake isimli kamp, yıllar önce esrarengiz cinayetlerin yaşandığı ve bu nedenle terk edilmiş bir gençlik kampıdır. Bir girişimci kampı tekrar hizmete açmaya karar vererek gençlerden oluşan bir kadro kurar. Bir yağmur fırtınası kampın dünyanın geri kalanı ile olan ilişkisini kestiğinde, korkunç ölümler tekrar başlar. Gençler sırayla ve vahşi olduğu kadar yaratıcı yöntemler geliştiren bir katil tarafından öldürülecektir.

Jason Karakteri

Jason Voorhees, filmin bir diğer senartisti Victor Miller tarafından yaratılmış kurgusal bir karakterdir. Jason 13.Cuma serisinin başlıca antagonistidir. Jason psikopat bir seri katildir ve cinayetlerini genellikle Kristal Göl’ de ve Cuma günleri işler. Jason kendisi ile özdeşleşen meşhur hokey maskesini serinin üçüncü filminde kullanmaya başlar.

Jason Voorhees 1.90 m boyunda ve 115 kg ağırlığındadır. Konuşmayı sevmez, sevişenlere asla acımaz, silah olarak kılıç uzunluğundaki ve bir ustura keskinliğindeki bıçağını kullanır. Kurbanlarını, koşarak yakalamayı tercih etmez, daha çok yürümeyi tercih eder. Jason, ölümsüz bir ölü olduğu için ölmek bilmez. Mezara yattığında ise ölmez, yeniden dirilmek için gün sayıp dinlenir. Yüzü, bakılmayacak kadar kötü durumda olduğu için sürekli maske takar. Kadın, çocuk, yaşlı vs. ayırt etmeksizin öldürür. Öldürürken vakit kaybetmez. Tek değer verdiği şey annesidir. Jason’ ın öldürme sebebi ise; çok sevdiği annesinin Kristal Göl’ deki gençler tarafından öldürülmüş olmasıdır.

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorumlar

  1. comments user

    Funda

    Korku filmlerinin babası da diyebiliriz. Asla yalnız izleyememişimdir. ve bazı sahnelerde gözlerimi kapattığım da olmuştur. Geceleri gördüğüm kabusların da sebebi olmuştur.

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir