sulugöz
Yazar : admin
Sulugöz

Nostalgiawall.com’ un çıkış noktasını “geçmişin değerini, gün geçtikçe daha fazla anlamamız oluşturuyor”. Çünkü en güzel anılar çocukluk ve gençlik yıllarında yaşanıyor ve biriktirilen anılar geri kalan ömür boyunca hayatımıza yön veriyor. Bize çocukluğumuzu hatırlatan da, çoğu zaman o günlerden kalan bir tat oluyor. Tıpkı unutulmaz sakız ” Sulugöz ” gibi.

Eğer yukarıdaki resmi görür görmez ağzınızda bir burukluk oluşmaya başladıysa ve yavaş yavaş gözleriniz sulanıyorsa, bunun tek bir anlamı var; siz de çocukluğunuzda Sulugöz sakızının müdavimlerindensiniz. Günümüzde çok rastlayamadığımız, çoğu zaman taklitleri ile idare etmek zorunda bırakıldığımız ” göz yaşartıcı süper sakız sulugöz  “, doğrudan göz yaşartıcı olmasa da, ekşi ve acı arası tada sahip, ağzınıza atar atmaz suratınızı buruşturan, üstündeki kabarcıkları unutmanızın imkanı olmayan ve yavaş yavaş tat vermeye başlayan bir çocukluk efsanesi …

Ultra, mega, süper, hiper marketlerin hayatımıza girmediği, mahalle bakkalı amcamızın hepimizi isimlerimizle tanıdığı o günlerde, her bakkala gittiğimizde 3′ er 4′ er adet alıp cebimize attığımız, ağzımıza attığımızda yaşadığımız o anın bağımlılık yaptığı çılgın buluştu. Tabii bakkal amcanın para üstü yerine bir sakız almamızı istediğinde de ilk tercihimiz olurdu Sulugöz.

Kimilerimiz için o yeşil ambalajı düşünüldüğünde bile tadı direkt olarak dillerde hissedilebilen unutulmaz çocukluk hatırasıdır bu sakız. Çiğnemeden önce gözünü kapatırsın ve ağzını şekilden şekle sokarsın, acısı gittikten sonra ulaşılan o “tatlı” katman ise, zafer gibi gelir. Bu yazımızı tamamlamadan önce internette Sulugöz ile ilgili bir araştırma yapalım dedik ve gördük ki, bu tat Türk halkının belleğine iyice yerleşmiş ve birçok kişi özlemle anıyor. Başkalarının da bu tadı unutmadığını görmenin bizleri ayrıca mutlu ettiğini söylemeliyiz.

Eğer yıllardır Sulugöz çiğnemediyseniz ve bu yazıdan sonra canınız çektiyse size iyi bir haberimiz var ! Şimdilerde belirli satış noktalarında bulabiliyorsunuz bu sakızı. Dahası, internet üzerinden de satışı yapılmakta, çoğu zaman diğer nostaljik tatlarla birlikte. Hatta hediye paketi yaptırıp, arkadaşlarınıza bile gönderebilirsiniz.

Bugünkü yazımızda hasretini çektiğimiz ve kimi zaman bir sakızla, kimi zaman bir atari oyunuyla veya bir gazete kupürüyle hatırladığımız günlere ait bir değerden, Sulugöz sakızından bahsetmek istedik. Umarız sizlerin de hoşuna gitmiştir.

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

3 Bulundu

 1. comments user

  Çaki

  Keşke gene bulsak da alsak. Çiğnerken hedefimiz bir an önce tatlı olmasıydı. Tatşı olunca da tekrar eski haline dönsün isterdik. Böyle ikilemde kaldığım olurdu. Efsane sakızdı gerçekten . Ah ahhhh

  Cevapla

  Çocukluğumuzda Yiyecekler ile Yaptığımız Tuhaf Hareketler - NOSTALGIA WALL

  […] Sulugöz sakızını çiğneyip, ekşi tadı ile yüzümüzü şekilden şekile sokmak da unutulmaması gereken çocukluk anılarımızdan birisidir. […]

  Cevapla

  comments user

  Alex

  Gerçekten çok güzel günlerdi, bu sakızı bulabilmek için bakkal bakkal dolaşırdık 🙂

  Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir