Hop hop değiş Tonton
Yazar : Meltem
Hop hop değiş Tonton

Çizgi film izleme kariyerinize “ Tonton Ailesi ” ve “ Musti ” ile mi başladınız? Tebrikler! Orta yaş kervanına katılmaya hak kazandınız. Muhtemelen 40’ lı yaşlarınızın ortasında ve “Siyah beyaz televizyondan ne ara tablete geçtik yahu” şaşkınlığındasınızdır.

Şaşkınlığınız geçtiyse, o zaman ”hop hop hop değiş tonton…”

Hatırladınız değil mi? 1980’ li yılların efsane çizgi filmi. “Uykudan Önce” programında yayınlanan pofuduk kahramanlar.  80’ li yıllar dediysek 81-82 falan. Yani tevellüdünüz 1970’ li yıllara denk gelmiyorsa, ancak nostaljik sohbetlerde duymuş olabileceğiniz tatlı karakterler. Tiyatrocu Ergün Uçucu’ nun anlatımıyla, gözümüzü televizyondan ayırmadan izlerdik. Bu sevimli karakterler, tıpkı oyun hamuru gibi istedikleri her şekle girebilir, böylece her sorunun üstesinden gelebilirdi. Diyelim yemeğe misafir geldi, masa yok. “Hop hop hop değiş Tonton”, içlerinden biri hemen masa olurdu. Ya da aniden yağmur bastırdı; “Hop hop hop değiş Tonton.” Şemsiyeniz hazır. Vantilatör, sandalye, bardak, bulut… Müzik notası bile olabilirlerdi.

Orijinal ismi “Barbapapa” olan bu çizgi film, 1972 Fransız yapımı. Türkiye’ de ise ilk kez 1977 – 1978 yıllarında çok kısa bir dönem TRT’ de yayınlanmış.  Ancak çocukların hafızalarına ve elbette kalplerine girişi “Uykudan Önce” programıyla olmuş. Fransızca orijinalinde anlatıcı yine bir erkek ve “Hop hop hop değiş tonton” yerine “Hüp hüp Barbapapa” diyor.

Hop hop hop değiş Tonton!

Sonradan öğrendik ki bu tontişlerin her biri meğer başka bir renkmiş. Biz onları siyah, beyaz ya da gri sanıyorduk. İnternet sitesinden bir alıntıya göre bakın kim kimmiş ve özellikleri nelermiş:

Barbapapa and Barbamama: Anne ve baba Tontonlar

Barbabravo: Kırmızı Tonton. Spor sever. Sherlock Holmes şaksası takar ve elinde büyüteçle dolaşır.

Barbabright: Mavi Tonton. Bilim adamı. Fizikçi, kimyager, astrofizikçi ve genetik bilimci.

Barbazoo:
Sarı Tonton. Doğa düşkünü, hayvan sever.

Barbabeau: Siyah Tonton. Sanat düşkünü. Halen kendini aramakla meşgul. Kübizm, sürrealizm, ekspresyonizm gibi pek çok sanat dalından hangisinde karar kılacağını araştırıyor.

Barbabelle: Menekşe Tonton. Kendisine göre ondan güzeli yok. Mücevher, parfüm düşkünü, örümcek ve tırtıllardan nefret ediyor ve onlardan birini görünce düşüp bayılıyor.

Barbalala: Yeşil Tonton. Müzisyen. Tüm müzik aletlerini çalacak kadar yetenekli.

Barbalib: Turuncu Tonton. Entelektüel. Tam bir kitap kurdu ve her şeyin cevabını biliyor.

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir