Yazar : admin
Hala Kulaklarımızda Çınlayan Unutulmaz Anne Sözleri

Annelerimizin sürekli olarak söylediği, genellikle kızgınlık işareti olan sözleri hala kulaklarımızda. Geçmişe bir yolculuk yapmak ve unutulmaz ” anne sözleri ” ni tekrar hatırlatmak istiyoruz. Buyurun 13 maddeden oluşan listemize:

#1 Terlik geliyor şimdi (Yiyeceksin şimdi terliği) !

Efsanevi anne silahı olan terlik gelmeden önce duyulan sözdür. Çoğu zaman bir tehdit olarak söylenir ve ardından terlik gelmez. Ancak bir tehdit olmadığı anlaşıldığında hemen tedbir alınması ve arkaya doğru dönülmesi gerekmektedir. Zira, neredeyse 3 saniye içinde ayaktan çıkarılıp ele alınan- ki bu kısa süre içinde bunu anneler dışında kimsenin başaramayacağı düşünülür- terlik çoktan hedefe kilitlenmiş demekti ve zamanında dönülmezse acı daha da artacaktır.  Hedefin şaştığı çok nadir görülmüştür. Çok sert geleceğini düşünseniz de çoğu zaman hafif bir darbe ile kurtulurdunuz. Anne yüreği işte…

#2 Bana anne deme !

Kızgınlık anında bir çırpıda söylenen sözlerden biridir. O esnada annemize ne diyeceğimizi şaşırırdık. Annemizin affetmesi için balık tezgahının önündeki kedi gibi bir sağa bir sola kıvranıp dururduk. Tabii ki yufka yürekli annelerimiz çok uzun süre dayanamazdı bu hallerimize.

#3 Nereye koyduysan oradadır / Nerede çıkardıysan oradadır !

Çocukluk ve gençlik yıllarımızda birçoğumuz odasını ve eşyalarını toplamayı sevmezdi. Durum böyle olunca da özellikle kıyafetlerini koyduğun yeri bulman mümkün olmazdı. Annemize aradığımız şeyin nerede olduğunu sorunca da aldığımız yanıt eşyalar için “nereye koyduysan oradadır” veya kıyafetler için “nerede çıkardıysan oradadır” olurdu. Tabii biz hiçbir zaman nereye koyduğumuzu hatırlamadığımız için iş yine annelere düşerdi  ve annelerimizin bizim dakikalarca aradığımız şeyi sanki eşyalarımıza GPS takmış gibi dakikasında bulması bizi her zaman şaşırtmıştır.

#4 Akşam yatmak, sabah kalkmak bilmezsin !

Akşam lafını duyduğumuzda otomatik olarak cümleyi tamamladığımız özlü sözlerden biridir. Okula git eve gel ödev yap derken geç yatmanın hakkımız olduğunu düşünürdük, annemizin sesini duyana kadar. Hatırlatmalar ise çok önceden başlardı. İzlediğimiz veya yaptığımız şey burnumuzdan gelir miydi, evet gelirdi. Bu akşamların bir de sabahı olduğunu unuturcasına söylene söylene yatardık.

#5 Tabağındakiler bitecek!

Anne sözleri içerisinde en önemlilerden birisi ve arkamızdan ağlayan lokmalar ile birlikte kullanıldığında oldukça etkili idi. Sevdiğiniz yiyecekse sıkıntı yok bitirilir. Ama bir de sevmediğimiz yemekse lokmalar boğazımızda düğümlenir, midemize gidene kadar saatler geçerdi sanki. Ama sonuç hiç değişmezdi. Tabaktakiler biterdi. Şimdi çocuğumuz olduğu zaman anlayabildik bu uyarının değerini…

#6 Babana sor  !

Tipik bir iyi polis kötü polis oyunuydu aslında. Sanki hiçbir şeye karışmazmış gibi yapar, sıkıştıkları zaman bu cümleyi kurarlardı. Tüm yalvarmalarımıza karşı hayır kelimesini kullanarak antipatik olmamak için “ben bilmem babana sor,” diye bizi asıl hedefe yönlendirirlerdi. Oysa ki bilirdik kararın annemiz tarafından çoktan verilmiş olduğunu.

#7 Vitamini kabuğunda

Annelerimize göre bütün meyvelerin, sebzelerin vitaminleri hep en çirkin olan yerindeydi. Ya da küçükken öyle sanırdık. Elmayı kabuklu, portakal ve mandalinayı beyaz kılçıkları ile yemeye zorlanırdık  yıllar boyunca. Hele bir de gazetelerin hafta sonu eklerinde “vitamini kabuğunda” tarzında bir yazı çıktıysa, vay halimize. En az bir hafta boyunca her şeyi kabuğuyla yiyeceğimiz kesin olurdu.

#8 Eşek kadar oldun !

Büyüyüp büyümediğimiz konusunda bizi ikileme düşüren anne sözü idi. Bu ikilemi yaşamayan yoktur diye düşünüyoruz. Annelerimizin istemediği şeyleri yapınca eşek kadar olurduk, aksi durumda da hep küçüktük.

#9 Sıkı can iyidir, çabuk çıkmaz ! Canı sıkılan kızlar ne ister ?

Çocukken canımız sürekli sıkılırdı, malum cep telefonu vb. oyalanacak bir şeyler de pek yoktu. İşte böylesi durumlarda, canımızın sıkıldığını söylediğimizde annemizin cevabı da hazır olurdu: “Sıkı can iyidir, çabuk çıkmaz'”. Kızlar için ise bu sözün bir diğer versiyonu olan “Canı sıkılan kızlar ne ister ?” kullanılırdı.

#10 Okuyorsan bana mı okuyorsun ? Kendine okuyorsun !

Anne sözleri içerisinde, okuldan sıkıldığımızı söylediğimiz veya ders çalışmak istemediğimiz zamanlarda söylenen nadide bir sözdü. Hep böyle derlerdi ama, sanki hep kendileri için okuduğumuzu düşündürürlerdi bize. Komşunun çocuğu ile kıyaslanmamız da genellikle bu sözün devamına rastlardı.

#11 Babana çekeceğine biraz bana çekseydin ne olurdu sanki ?

Aslında doğrudan bize söylenmezdi bu söz. Anne baba arasındaki gerginliğin, muhtemelen bizim bilmediğimiz bir sebeple önceden yaşanmış bir tartışmanın evdeki çocuğa yansımasıydı çoğu zaman. Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla misali bir yakarma idi. Babaya çarpılan imalı bir söz idi ve kabağın bizim başımıza patlamasıydı.

#12 Yeter artık evi iyice otel gibi kullanmaya başladın !

Özellikle arka arkaya eve geç gelindiğinde söylenen, gece biz gelene kadar uyuyamayıp bizi beklemiş olan annemizin yaptığı bir uyarı idi ve ertesi gün eve erken gelineceğinin garantisiydi.

#13 Sanki evde hizmetçiniz var ! (Az yiyin hizmetçi tutun !)

Özellikle uzun ve yorucu ev işlerinden sonra bir şey istediğimiz zaman söylenen, anne sözleri içerisinde ayrı bir yeri olan sözdür. Babalara laf çarpıtmak için de kullanıldığı olurdu.

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

2 Bulundu

 1. comments user

  Gozde

  Hepsini bir bir yaşadım gerçekten. Hedefe kilitlenen terlik çok şükür ki ağabeyim sayesinde bana ulaşmazdı . Ayrıca ben düzenli dağınıktım. Dağınıklığımın bir düzeni vardı ama annem hiç anlamazdı ne yazık ki

  Cevapla

  Çocukluğumuzda Yaptığımız Haylazlıklar - NOSTALGIA WALL

  […] annelerine bolca şikayet gelmiş olup gerekli görülen ceza uygulanmıştır. Bkz. Anne Terliği […]

  Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir