eski kıyafetler
Yazar : admin
Eski Kıyafetler Yeniden Moda

Moda akımlarının hep bir ilham kaynağı vardır. İlham olmadan moda olamaz. Dönem dönem modanın ilham kaynağı eski zamanlar ve eski kıyafetler olsa da, son 10 yılda moda olan kıyafetlerde ağırlıklı olarak geçmiş zaman izlerini görmekteyiz. Moda haftalarında ve ünlü modacıların tasarımlarında eski kıyafetlerin izlerini taşıyan koleksiyonlar göze çarpmaktadır.

Vintage ve Retro moda akımı olarak adlandırılan geçmiş zaman modasının şimdiki zaman yansıması, moda severler tarafından da zevkle takip edilmektedir.

Yeniden Moda Olan Eski Kıyafetler

Geçmişte moda olup tekrar günümüzde de severek kullanılan modeller;

  • 1950’li yılların modası olan puantiyeli elbiseler günümüzde tekrar moda olmuştur ve moda tutkunları tarafından çok sevilen modellerdendir.
  • 1970’li yılların modası olan İspanyol paça pantolonlar, şimdiki zamanda da moda olan, çok tercih edilen kıyafetlerdendir.
  • 1980’li yılların modası olan omuzları geniş vatkalı kıyafetler tekrar moda olmuştur.
  • 1940’lı yıllarda plaj modası olan yüksek bel bikiniler son yıllarda plajların popüler parçalarından olmuştur.
  • Yine 1940’lı yıllarda kadınların zevkle giydiği göbeği açıkta bırakan üstler, günümüzdeki ismi ile croplar, büstiyerler yıllar sonra yeniden moda olmuştur.

Geçmişteki moda akımının günümüzde sadece kıyafetler üzerinde değil, çanta, ayakkabı, takı ve aksesuarlarda da etkisi vardır.

Eski kıyafetlerin tekrar moda olması ile, sandıklardaki kıyafetler de bir bir ortaya çıkmaktadır. Geçmişte moda olan modellerin baz alınarak tekrar üretilmesinin yanında, eski kıyafetlerin ortaya çıkıp giyilmesi de çok karşılaşılan bir durumdur. Yıllar önce annemizin giydiği puantiyeli elbiselerin, İspanyol paça pantolonları tekrar moda olması sayesinde annelerimizin kıyafetleri gün yüzüne çıkarıp değerlendirebiliriz.

Eski dönemde kullanılan ama günümüzde moda olan kıyafetlerin satışını yapan vintage butikler son 10 yılda oldukça revaçtadır. Geçmişte moda olan ve günümüzde de tekrar moda olan kıyafetleri alıp satışa sunan vintage butikler hem sanal butik olarak, hem de fiziki mağazacılık olarak oldukça yaygındır. Geçmişte kullanılmış, giyilmiş kıyafetlerin satış yeri olan vintage butikler kullanılmış kıyafetleri toplayıp, temizliklerini yapıp satışa sunmaktadırlar. Bazı kişiler tarafından tanımadıkları kişilerin giydiği kıyafetleri giymek tercih edilmese de, vintage butiklerin müşterileri geçmişte bu kıyafetleri giyen kişilerin yaşanmışlıklarının kıyafetlere  yansıdığını düşünerek özellikle vintage kıyafetleri tercih etmektedirler.

 

zvr
Bu yazıyı değerlendirin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir